Wokół kopalni węgla kamiennego LW Bogdanka atmosfera jest gorąca od wielu miesięcy, a powodem są plany energetycznego koncernu Enea, czyli większościowego udziałowca tej spółki, by stopniowo odchodzić od węgla w ramach strategii dekarbonizacyjnej. Co za tym idzie, Enea w przyszłości widzi mniejsze zapotrzebowanie na węgiel dla swoich elektrowni - w tej chwili węgiel ten dostarczany jest do Kozienic i Połańca właśnie z Bogdanki, która leży stosunkowo niedaleko, bo na Lubelszczyźnie, w powiecie łęczyńskim.
Posłowie PiS protestowali przeciwko planom likwidacji Bogdanki
W środę 26 lutego przed siedzibą kopalni odbył się briefing posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy protestowali przeciwko planom redukcji wydobycia, zwolnień i docelowo zamknięcia Bogdanki. Wzięli w nim udział posłowie Michał Moskal, Janusza Kowalski i Przemysław Czarnek, a także przewodniczący Solidarności Bogdanka, Mariusz Romańczuk.Reklama
- Bogdanka zatrudnia w tej chwili 5200 osób - związkowcy zakomunikowali na, iż plan Enei jest taki, żeby do 2035 r. stłumić to zatrudnienie, zwolnić 4100 osób - powiedział Przemysław Czarnek, dodając, iż jego macierzyste ugrupowanie sprzeciwia się zawłaszczaniu Bogdanki przez Eneę. Jak dodał, "miarą wielkości" tej kopalni jest to, iż pochodzi z niej 20 proc. europejskiego wydobycia węgla.
Enea do 2030 r. chce zmniejszyć odbiór węgla z Bogdanki o połowę, a do 2035 roku blisko o dwie trzecie, do poziomu nieznacznie przekraczającego 2 mln ton w skali roku. Właśnie te plany redukcji zapotrzebowania budzą obawy związkowców o miejsca pracy w regionie. Wcześniej iskrą zapalną były też próby zmiany statutu Bogdanki przez Eneę, tak, aby rolę centrum decyzyjnego ws. kopalni de facto pełniły piony zarządcze Enei.
BOGDANKA
-
-
-
Otwarcie
-
Max
-
Min
-
Kurs odniesienia
-
Suma wolumenu
-
Suma obrotów
-
Widełki dolne
-
Widełki górne
-
Zobacz również:
VRFABRIC
STSHOLDING
BALTIC BRIDGE
Wyszukaj inne
Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru
"Wyspy biedy i bezrobocia" na Lubelszczyźnie po zamknięciu Bogdanki?
Poseł Michał Moskal podkreślił, iż nie ma zgody na to, "żeby powiat łęczyński, powiat puławski były wyspami biedy i bezrobocia". Według polityka, po likwidacji Bogdanki, która pociągnie za sobą zniknięcie firm współpracujących z kopalnią, spowoduje, iż w regionie ubędzie "dziesiątek tysięcy" miejsc pracy. - Lubelszczyzna znowu będzie (...) regionem, w którym nie da się godnie żyć - stwierdził.
Dodał, iż oprócz Bogdanki "widmo upadku" zagląda też w oczy innemu dużemu zakładowi przemysłowemu na Lubelszczyźnie, tj. Zakładom Azotowym "Puławy". - O tych ludzi, o te zakłady pracy chcemy z pełną determinacją walczyć - powiedział poseł Moskal.
Przemysław Czarnek apeluje o koalicję przeciwko Zielonemu Ładowi
Poseł Janusz Kowalski stwierdził, iż "każdy, kto chce zamknąć Bogdankę, uderza w stabilność polskiej gospodarki i w portfele Polaków". Samą kopalnię nazwał "perłą polskiego górnictwa". W tym kontekście przewodniczący zakładowej Solidarności Mariusz Romańczuk przypomniał, iż Bogdanka jest w pełni rentowną kopalnią, z zasobami szacowanymi na 400 mln ton węgla. Według Romańczuka, nie ma czegoś takiego jak "tania czysta energia", bo koszty inwestycyjne związane z budową np. farm wiatrowych wykluczają późniejsze niskie ceny prądu z tego rodzaju instalacji.
Przemysław Czarnek dodał, iż Polska powinna na arenie europejskiej konstruować koalicję przeciwko unijnej polityce Zielonego Ładu, ponieważ prowadzi ona do utraty konkurencyjności przez europejską gospodarkę.