Wzrost gospodarczy przyspieszy do 4% r/r w 2025 r. – przy wzroście konsumpcji prywatnej o 2,9% i inwestycji o 8,6%, zaś w kolejnym roku przyspieszy do 4,2% – przy wzroście konsumpcji prywatnej o 4% i inwestycji o 8,2%, prognozują ekonomiści Banku Pekao. Według nich, wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zwiększą się o 8,7% r/r w tym i o 7,7% r/r w przyszłym roku.
„Okres odbudowy oszczędności przez polskiego konsumenta zakończył się – w 2025 r. konsumpcja będzie rosnąć w takim tempie, jak dochód, czyli 3%. W 2025 r. znacząco przyspieszą inwestycje i będzie to zasługa nakładów sektora publicznego (drogi, koleje, energetyka, samorządy). Przy stabilizacji inwestycji prywatnych na niskim poziomie wystarczy to, żeby wzrost inwestycji był dwucyfrowy w końcówce roku” – czytamy w raporcie „Inwestycyjny boom w czasach wojen handlowych. Prognozy na lata 2025-2026”.
Ekonomiści oceniają wzrost konsumpcji jako „niezły wynik”, biorąc pod uwagę spowolnienie realnego wzrostu płac z 7,5% do 4% r/r.
„Eksport powinien przyspieszyć w ślad za dalszą odbudową popytu krajowego głównych partnerów handlowych Polski. Wkład eksportu netto będzie jednak ujemny. Spodziewamy się, iż w 2025 r. polska gospodarka urośnie o 4%” – czytamy dalej.
Scenariusz banku na 2025 rok to lekkie odbicie przeciętnego zatrudnienia.
„Wspierają go wskaźniki koniunktury Komisji Europejskiej i GUS, w których widać nieśmiały wzrost optymizmu przedsiębiorców. Nie są to jednak poziomy zwiastujące ożywienie gospodarcze. Mimo prognozowanego przez nas 4-procentowego wzrostu gospodarczego, firmy będą ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia z uwagi na jego przez cały czas wysokie koszty” – wskazano w raporcie.
Według Pekao, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrośnie o 0,1% r/r w 2025 r. i o 0,6% r/r w 2026 r. Wynagrodzenia w tym sektorze zwiększą się odpowiednio o 8,7% r/r i 7,7% r/r.
„Odzwierciedlenie zmian w zatrudnieniu zobaczymy w malejącej stopie bezrobocia. W pierwszej połowie roku będzie ona przez cały czas utrzymywać się w stagnacji w ujęciu odsezonowanym, by następnie lekko spaść. Odczyty z czwórką z przodu są czymś, czego należy oczekiwać w nadchodzącym roku dość często 2025 rok przyniesie również dotychczas niewidziane, rekordowo niskie wartości stopy bezrobocia” – napisali analitycy.
„W pierwszej połowie bieżącego roku pojawi się zdecydowanie więcej argumentów za słabszymi płacami niż w drugiej Początek roku przyniesie spadek dynamiki płac do około 8% ze względu na wysoką bazę wywołaną hojną podwyżką płacy minimalnej sprzed roku +22% r/r) tym razem będzie ona wyraźnie niższa 10%” – dodali.
Zaznaczyli jednocześnie, iż presja płacowa przejściowo umocni się w drugiej połowie roku w związku z poprawą koniunktury i przyspieszeniem inwestycji oraz w odpowiedzi na utrzymującą się powyżej celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflację.
W ich ocenie, rynek pracy pozostaje jednak ciasny, a stopa bezrobocia zbliża się do naturalnego poziomu, więc jej wahania są ograniczone od dołu. Stąd tempo jej spadku będzie wyraźnie wolniejsze niż w poprzednich latach, podsumowali.
Pekao prognozuje, iż stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 4,9% na koniec 2025 r. i 4,7% na koniec 2026 r. (wobec 5,1% na koniec ub.r.).
Źródło: ISBnews