Z tą kartą zasiłek przysługuje cały rok. To niejedyne profity. Będzie łatwiej o pracę

9 godzin temu
Karta Dużej Rodziny uprawnia do wielu zniżek i ulg między innymi na ubrania, zakup książek i biletów kolejowych, a także daje pierwszeństwo np. w budynkach użyteczności publicznej. To jednak niejedyne profity. Okazuje, iż jej posiadacze szybciej znajdą pracę.
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej trzy pociechy. Mogą się o nią starać także rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka. Prawo do KDR przysługuje także dzieciom (z rodzin wielodzietnych) do 18. roku życia; osobom uczącym się do 25. roku życia oraz bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.


REKLAMA


Zobacz wideo Wicemarszałek Sejmu 12 lat pracował na śmieciówkach


Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Bezrobotni mogą liczyć na większe wsparcie
Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od dochodu i można ją otrzymać na wniosek jednego z członków rodziny. Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia zmieniła zasady korzystania z KDR i zastąpiła obowiązującą ustawę z 2004 roku. Nowe przepisy objęły między innymi kwestię zatrudnienia osób posiadających kartę.


Urząd pracy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl


Dotychczas osoby posiadające KDR mogły korzystać z zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni, ale ustawa wydłużyła czas do 365 dni. Urzędy pracy mają traktować takie osoby priorytetowo, a więc szkolenia i dotacje są im oferowane w pierwszej kolejności.


Z KDR o pracę będzie łatwiej? Posiadacze karty otrzymają większe wsparcie
Osoby z kartą mogą uzyskać wsparcie w każdym urzędzie, a nie tylko w placówce przypisanej do miejsca zamieszkania. Dodatkowo posiadacze KDR będą mieli zapewnioną opiekę w postaci indywidualnego doradcy do spraw zatrudnienia, który ma im pomóc powrócić na rynek pracy. Czy Karta Dużej Rodziny jest potrzebna? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału