Przejmująca „Ballada o Wołyniu” w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Bilety dostępne są w kasie Muzeum Armii Krajowej lub poprzez kontakt telefoniczny pod numerem 12 41 00 796 oraz mailowy [email protected],
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – spektakl „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza A. Żaka, który odbędzie się 11 lipca o godz. 18:00.
„Ballada o Wołyniu” to niezwykle przejmujące przedstawienie Teatru Nie Teraz, poruszające dramatyczny temat ludobójstwa na polskiej ludności Kresów Wschodnich. Spektakl oparty jest na oryginalnych świadectwach osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach, a także wykorzystuje stare pieśni oraz wątki z książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”.
W rankingu miesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi w okresie 2010-2011 nominowano „Balladę o Wołyniu” w kategoriach: najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu) i najlepsza reżyseria.
„Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz w reż. Tomasza A. Żaka to:
- To pierwsze w Polsce przedstawienie teatralne, które porusza temat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności zamieszkałej na terenach południowo-wschodnich województw II RP w latach II wojny światowej.
- Jest to wyjątkowe świadectwo historyczne, które przez wiele lat było przemilczane, a dziś wciąż czeka na pełne uznanie i obecność w świadomości Polaków. Temat „Wołynia” zasługuje na tak samo silną pamięć, jak Powstanie Warszawskie czy historia Żołnierzy Wyklętych.
- Wykorzystywanie oryginalnych świadectw osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu.
Zwracamy się z prośbą o:
- upowszechnienie informacji o wydarzeniu na Państwa profilach w mediach społecznościowych (link: https://www.facebook.com/MuzeumAK/posts/pfbid02a6QYw7iivW9y2E3PptmBVQe8HVd5sSCHYY9Q8bYL7rqUeXKerX54dfrL2vyRz4qSl
- oraz stronach internetowych (link: https://muzeum-ak.pl/event/ballada-o-wolyniu-w-muzeum-armii-krajowej/155/ )
Wspólnie możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zapewnić odpowiednią przestrzeń dla pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.