Zdecydowane słowa o decyzji prezydenta. "Fatalna i niezrozumiała"

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą weta do ustawy o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jego zdaniem, jest ona fatalna i niezrozumiała. Dodał, iż będzie to uderzenie w miliony małych i średnich przedsiębiorstw.


We wtorek prezydencka kancelaria poinformowała, iż Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu przygotowanej przez rząd ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uzasadniając decyzję prezydenta, szefowa KPRP Małgorzata Paprocka wskazała m.in., iż ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi.


Kosiniak-Kamysz o decyzji prezydenta. "Fatalna i kompletnie nie zrozumiała"


Do sprawy odniósł się we wtorek podczas konferencji Defence24 Days w rozmowie z dziennikarzami szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak ocenił, decyzja prezydenta jest “fatalna i kompletnie niezrozumiała", m.in. - jak mówił - w kontekście zapewnień resortu finansów, iż braki wywołane obniżeniem składki zostaną zrekompensowane z budżetu państwa.Reklama


- Tysiące, setki tysięcy, miliony polskich przedsiębiorców mogą się czuć dzisiaj bardzo rozczarowani. Bardzo ważna grupa, grupa budująca wzrost gospodarczy Polski i tak naprawdę decydująca o jej bezpieczeństwie ekonomicznym, została porzucona przez pana prezydenta. (...) Prezydent, blokując tę ustawę, mówi "nie" małym i średnim przedsiębiorcom, rodzinom czy firmom rodzinnym - powiedział Kosiniak-Kamysz.


Obniżka składki zdrowotnej. Ważna zapowiedź wicepremiera


Zapowiedział też ponowienie inicjatywy w tej sprawie. - Chcę zapowiedzieć w imieniu PSL, iż nie spoczniemy i do skutku będziemy prowadzili działania na rzecz obniżenia obciążeń fiskalnych, obniżenia podatków i danin fiskalnych dla małych i średnich przedsiębiorstw, a tak naprawdę dla polskich rodzin - zadeklarował lider ludowców.
We wpisie na platformie X Kosiniak-Kamysz napisał: "Zaraz po wyborze nowego prezydenta ponownie złożymy ustawę w Sejmie. My tego nie odpuścimy!".


Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciw byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Politycy m.in. Lewicy, opowiadający się przeciwko ustawie, oceniali, iż ustawa jest najbardziej korzystna dla najbogatszych przedsiębiorców, a jej wejście w życie spowoduje dziurę w budżecie na ochronę zdrowia.
Zmiana dotyczyła 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle miały się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej). Nowela zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa.
Idź do oryginalnego materiału