Roman Jakim pełnił będzie funkcję współprzewodniczącego Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wraz z Członkiem Zespołu Marianem Kokoszką z PZL-Mielec, reprezentują Krajową Sekcję Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”.
Pozostałymi współprzewodniczącymi są Marcin Kulasek – Sekretarz Stanu z Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Paweł Bejda – Sekretarz Stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej.
12 listopada odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu, na którym przedstawiono między innymi: strategię rządową dotyczącą polskiego przemysłu obronnego i lotniczego na najbliższe lata, stan zamówień w Agencji Uzbrojenia, informację na temat rozstrzygnięcia przetargów (Black Hawk, AW 101, Sokół), współpracy z WSK Kalisz dotyczącej Czołgów K2 oraz zakupu nowych statków powietrznych dla PLL Lot w kontekście współpracy z Airbus Poland.
W spotkaniu udział wzięli obserwatorzy z NSZZ „Solidarność”: Piotr Jakubiec z WSK PZL-Rzeszów, Janusz Lech z Goodrich Krosno, Tomasz Szymczak z WSK Kalisz i Rafał Chojecki z Airbus Warszawa.
Zespół Trójstronny ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych działa od lutego 1998 roku na podstawie umowy z partnerami społecznymi. Do marca 2002 roku nosił nazwę Zespołu Trójstronnego ds. Restrukturyzacji Przemysłu Obronnego i Lotniczego. NSZZ „Solidarność” w Zespole reprezentują przedstawiciele Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego i Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z rozwiązywaniem problemów sektora obronnego.