11 lipca w nowo ustanowione święto państwowe – Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się krakowskie uroczystości z tej okazji.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. odprawionej w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Rakowickim przez kapelana środowisk patriotycznych kapucyna o. Jerzego Pająka, który w swej homilii przypomniał, iż jedyną winą zamordowanych był fakt, iż byli Polakami i iż cywilizacja chrześcijańska zobowiązuje żywych do godnego pochówku ofiar tak szczególnego bestialstwa, jakim była Rzeź Wołyńska. Po nabożeństwie wraz z asystą wojskową przemaszerowano pod Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, znajdujący się na terenie cmentarza, gdzie przypomniano okoliczności zbrodni i po raz kolejny wystosowano apel o możliwość godnego uczczenia pomordowanych na terytorium współczesnej Ukrainy. Mówili o tym, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr Filip Musiał i pierwsza zastępczyni wojewody małopolskiego Elżbieta Achinger.

W trakcie uroczystości przywołano świadectwa dwojga świadków wydarzeń sprzed 82 lat, którzy wówczas byli dziećmi, ale wydarzenia z Wołynia wryły się im w pamięć na zawsze. Wspominający podkreślali, iż operacja mordów na Polakach była w pełni świadomie zaplanowana przez OUN i UPA i poprzedzona np. symbolicznymi uroczystościami grzebania polskich symboli na tym terenie, w czym uczestniczyli przedstawiciele Cerkwii Prawosławnej i Grzeckokatolickiej, odprawiający nad tymi symbolicznymi mogiłami Polski nabożeństwa prawosławne. W cerkwiach świecono też narzędzia zbrodni.

Przed cmentarnym pomnikiem odczytano też Apel Pamięci poświęcony zarówno ofiarom zbrodni, jak też obrońcom polskiej ludności na Kresach, żołnierzom Armii Krajowej oraz tym Ukraińcom i przedstawicielom innych narodowości, którzy pomagali Polakom, nieraz ich ukrywających, a robili to z narażeniem własnego życia. Apel zakończyła salwa honorowa oddana przez kompanię reprezentacyjną.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców, kwiatów i zniczy pod pomnikiem. Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali przewodniczący Regionu, Tomasz Zaborowski oraz przedstawiciele Komisji Międzyzakładowej działającej przy Zarządzie Regionu z przewodniczącą Krystyną Karabułą. Oni też składali wieniec.
