Tysiące emerytów z całej Polski czekają istotne zmiany. Chodzi o osoby, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu. Teraz, po latach, ZUS ma obowiązek wyrównać im świadczenia. Dla wielu oznacza to jednorazową wypłatę choćby kilku tysięcy złotych.
ZUS ma oddać seniorom pieniądze z nawiązką. Wszystko przez jeden błąd
Sprawa dotyczy emerytów, którzy zakończyli aktywność zawodową w czerwcu, między 2009 a 2019 r. Wówczas obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi emerytury przyznawane w tym miesiącu nie uwzględniały dodatkowej kwartalnej waloryzacji składek.
W efekcie osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymywały niższe świadczenia niż ci, którzy zrobili to np. w maju czy lipcu.
Chociaż w 2011 r. przepisy zostały zmienione, objęły tylko nowych świadczeniobiorców. Osoby, które już pobierały emeryturę, przez cały czas otrzymywały zaniżone kwoty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy mającej naprawić tę niesprawiedliwość.

Co zmienią nowe przepisy?
Planowana nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie tzw. waloryzacji wstecznej, która polega na ponownym przeliczeniu emerytur osób, które złożyły wniosek o emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019.
ZOBACZ: Skrócony tydzień pracy. Minister o kolejnym kroku
Zgodnie z szacunkami, miesięczna kwota świadczenia wzrośnie średnio o 230 zł brutto, a osoby najbardziej poszkodowane mogą otrzymać do 2 300 zł jednorazowego wyrównania. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nowelizacja ma objąć blisko 100 tysięcy osób.
Kiedy ruszy wypłata?
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2025 r. Jednak wypłaty wyrównań rozpoczną się dopiero w kwietniu 2026 r. ZUS rozpocznie proces przeliczania świadczeń od stycznia 2026 r., a podwyższone emerytury wraz z jednorazowym wyrównaniem trafią do uprawnionych właśnie w kwietniu.
Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Wszystkie działania zostaną przeprowadzone automatycznie na podstawie danych zgromadzonych w systemie ZUS.
Kogo konkretnie obejmie zmiana?
Z waloryzacji wstecznej skorzystają ci seniorzy, którzy:
- przeszli na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem,
- przechodząc na emeryturę, mieli prawo do emerytury z systemu zdefiniowanej składki (czyli ustalanej według kapitału zgromadzonego na koncie ubezpieczonego w ZUS),
- nadal pobierają to świadczenie.
ZOBACZ: Przykra niespodzianka z ZUS. Niektórym seniorom grozi konieczność oddania trzynastki
Warto zaznaczyć, iż nowe przepisy nie obejmą osób, które zmarły przed wprowadzeniem zmian w ustawie ani tych, którzy skorzystali z przeliczenia emerytury z innego tytułu.
Nowelizacja ma charakter rekompensacyjny i ma na celu przywrócenie równego traktowania wszystkich emerytów, niezależnie od miesiąca złożenia wniosku.
