ZUS ostrzega emerytów. Masz 12 dni zanim cofną emeryturę

1 tydzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega emerytów. Możecie mieć problemy z wypłatą emerytury, świadczenie może w ogóle nie zostać wypłacone. ZUS czas na zmiany daje do 12. dnia przed wypłatą świadczenia. Do tego momentu musimy zgłosić zmianę danych. Inaczej możemy mieć problemy z wypłatą emerytury.


Emerytura może nie trafić do odbiorcy, jeżeli zmieniły się najważniejsze dane, a senior nie zgłosił tego w ZUS.Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje 12 dni na dokonanie zmian w danych.Problem dotyczy nie tylko emerytów. Aktualizacji powinien dokonać każdy, kto otrzymuje jakiekolwiek świadczenia z ZUS.
ZUS przypomina, iż wszelkie zmiany w obrębie danych potrzebnych do wypłat, powinny być jak najprędzej zgłaszane. Jak podkreślono w komunikacie, o tej zasadzie pamiętać powinni wszyscy, którzy dostają jakiekolwiek pieniądze z ZUS.Reklama


Jeśli w trakcie wypłaty emerytury, zasiłku, renty lub innego świadczenia okaże się, iż numer konta bankowego jest nieaktualny, wysłane pieniądze zostaną cofnięte. Podobne problemy mogą pojawić się też w przypadku osób, które dostają świadczenie do rąk własnych. Nieaktualny adres zamieszkania udostępniony ZUS grozi brakiem emerytury, ale także nie otrzymamy listownych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- jeżeli ktoś nie zmieni adresu na aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie, czyli skutki jej doręczenia będą obciążały adresata korespondencji. Dlatego należy zgłaszać nam każdą jego aktualizację, w tym także zmianę adresu elektronicznego - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.


ZUS ostrzega: Emerytura nie dotrze na konto. Musisz zdążyć na 12 dni przed wypłatą


Ponadto rzeczniczka przypomina, iż jest tylko jeden sposób na to, by ustrzec się tego typu kłopotów. Musimy pamiętać, by najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem wypłaty emerytury lub innego świadczenia zgłosić zmiany dotyczące danych potrzebnych do przekazania środków, które wcześniej udostępniliśmy ZUS.


- Każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego nasz klient powinien zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy mu, co miesiąc jego pieniądze. jeżeli ktoś zrobi to z zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci z powrotem do nas - podkreśla Kowalska-Matis.


Klienci ZUS nierzadko zapominają o aktualizacji kluczowych danych


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazuje, iż do tego typu sytuacji, gdy klient zapomina o zgłoszeniu zmiany konta bankowego czy adresu, dochodzi nierzadko. Nie brak sytuacji, gdy seniorzy zmianę danych zgłaszają za późno lub w ogóle o tym zapominają. Sprawa wychodzi na jaw dopiero, gdy świadczenie nie dociera na konto.
- Gdy stary rachunek bankowy przestanie być aktywny, a w naszym systemie jeszcze nie pojawił się nowy - wtedy pieniądze, które my przelewamy zostają przez bank zwrócone do ZUS, a tymczasem senior nie może doczekać się comiesięcznej wypłaty - wskazuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.


Jak zaktualizować dane w ZUS?


Zmiany odpowiednich danych można dokonać choćby bez wychodzenia z domu. - Zmiany można wprowadzić samemu poprzez swoje konto na PUE ZUS lub w każdej placówce ZUS - czytamy w komunikacie. Zmianę danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego złożymy na druku EZP.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału