ZUS przypomina. Pracowałaś przed 1999 rokiem? Możesz mieć wyższą emeryturę

3 godzin temu
Zdjęcie: Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia? Fot. Remigiusz Gora / iStock


Zakład Ubezpieczeń Społecznych co jakiś czas przypomina o tej możliwości. Wystarczy przeszukać domowe archiwa, by mieć szansę na wyższe świadczenie. Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury i jakie dokumenty będą potrzebne?
Każdy, kto osiągnie wiek emerytalny i opłacił składkę na ubezpieczenie społeczne albo emerytalne przynajmniej za jeden miesiąc, ma prawo do emerytury z ZUS. Zasady jej przeliczania są dość proste, choć nie dla wszystkich jasne. Kwota zwaloryzowanych i zebranych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz na subkontach składek dzielona jest przez średnie dalsze trwanie życia zgodnie z tabelami GUS. Te publikowane są co roku i stanowią najważniejszy czynnik przy obliczaniu, a także ponownym przeliczaniu świadczenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Ruzik-Sierdzińska: Powinniśmy inwestować w zdobywanie nowych kwalifikacji przez kobiety


Kto może się starać o ponowne przeliczenie emerytury? Tym osobom się to opłaci
Im więcej zgromadzonych składek, a więc im dłuższy staż, tym większa szansa na wysokie świadczenie. Istotne są również okresy składkowe i nieskładkowe, szczególnie w przypadku kobiet i urlopów macierzyńskich. Raz wyliczone świadczenie nie oznacza, iż jego wysokość się nie zmieni i nie chodzi tu o doroczną waloryzację. Każdy senior może bowiem złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości emerytury.


Dotyczy to osób urodzonych po 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed 1999 rokiem, a więc przed powstaniem indywidualnych kont każdego ubezpieczonego. Przeliczyć emeryturę powinny także osoby, które po przyznaniu świadczenia wciąż były aktywne zawodowo i przez cały czas opłacały składki.


Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Potrzebne dokumenty możesz mieć w szufladzie
Konieczne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie. To m.in. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, a jeżeli nie ma o nich mowy, mogą wystarczyć także:


legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,
umowy o pracę, angaż,
listy płac uzyskane z archiwum,
książeczka wojskowa lub zaświadczenie z wojskowej komendy uzupełnień.


W jaki sposób ZUS oblicza emeryturę? W jaki sposób ZUS oblicza emeryturę? Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Wiele z takich dokumentów przechowywanych jest w szufladach lub pudłach na strychach, warto więc przejrzeć je. A gdzie ich szukać, jeżeli zakład pracy już nie istnieje? - Zlikwidowane lub przekształcone zakłady pracy powinny mieć swoich prawnych następców, którzy przejęli ich archiwalne dokumenty - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS, w rozmowie z portalem biznes.interia.pl. ZUS na wniosek każdego emeryta może przeliczyć ponownie emeryturę. Nie zawsze się to jednak opłaca, choć choćby jeżeli po przeliczeniu kwota nowej emerytury wyjdzie niższa, świadczenie się nie zmieni. Jak złożyć wniosek? Można to zrobić w siedzibie ZUS lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału