Zwolnienia w Microsoft i 4 miliardy dolarów na AI. Jak zmienia się rynek pracy?

dou.eu 4 godzin temu

W przyszłym tygodniu Microsoft ogłosił program Microsoft Elevate — pięcioletnią inicjatywę wartą 4 miliardy dolarów, której celem jest pomoc 20 milionom osób na świecie w zdobyciu kwalifikacji z zakresu AI. A podczas konferencji prasowej w środę pierwsze pytania nie dotyczyły edukacji, ale zwolnień — konkretnie zwolnień w Microsoft.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy firma pożegnała się z około 15 tysiącami pracowników. Prezes Microsoftu Brad Smith przyznał, iż automatyzacja i wydajność nie były główną przyczyną cięć, ale rosnące koszty kapitałowe zwiększyły presję na ograniczanie wydatków operacyjnych.

Zwolnienia w Microsoft: AI, koszty i nowe priorytety

W ocenie Smitha wzrost efektywności dzięki AI „nie był dominującym czynnikiem” w przypadku niedawnych zwolnień. Powody były bardziej złożone: nowe priorytety biznesowe, zmieniające się warunki rynkowe i potrzeba przesunięcia zasobów w stronę obszarów o wyższym potencjale wzrostu.

W rozmowie z GeekWire Smith dodał, iż przy rosnących inwestycjach infrastrukturalnych (w minionym roku Microsoft wydał około 80 miliardów dolarów), w sektorze technologicznym koszty operacyjne wynikają głównie z liczby zatrudnionych. Podkreślił jednak, iż decyzje o zwolnieniach były „trudne, ale konieczne” i podejmowane z poszanowaniem ludzi. Zaprzeczył też doniesieniom o anonimowych powiadomieniach — jak twierdzi, firma stara się przekazywać takie informacje osobiście i z zachowaniem szacunku.

Jak AI wpływa na kulturę pracy w Microsoft?

Cięcia wywołały też pytania o kulturę organizacyjną i wartości, które przez lata budowały wizerunek Microsoftu jako stabilnego pracodawcy. Smith zaznaczył, iż w erze AI potrzebna jest „jasna komunikacja i mentalność rozwojowa”.

Nawet w świecie ogromnej mocy GPU to ludzie są naszym największym zasobem.

Prezes Microsoftu Brad Smith

Dodał jednak, iż sukces wymaga adaptacji — większego nacisku na wysoką wydajność i gotowość do nauki.

Praca będzie się zmieniać, podobnie jak charakter stanowisk. To, co robimy w 2025 roku, różni się od tego, co robiliśmy w 1975.

Prezes Microsoftu Brad Smith

Kompetencje przyszłości a sztuczna inteligencja

Częścią odpowiedzi na te zmiany ma być właśnie program Microsoft Elevate, który konsoliduje działania filantropijne, edukacyjne oraz związane z wpływem społecznym, skupiając się na umiejętnościach związanych z AI. Program zakłada współpracę z uczelniami, organizacjami non-profit i związkami zawodowymi, by wspólnie szkolić nową generację specjalistów.

Na pytanie o to, jak wytłumaczyć zwolnienia w kontekście miliardowych inwestycji w rozwój, Smith odpowiedział:

Sukces — zarówno firm, jak i ludzi — to kwestia priorytetów i inwestowania w przyszłość. To nie znaczy, iż ktoś ma się poczuć lepiej. Te decyzje nigdy nie są łatwe.

Prezes Microsoftu Brad Smith

Microsoft Elevate jako odpowiedź na transformację rynku pracy

Program Microsoft Elevate i inwestycje w kompetencje AI to element szerszej strategii firmy wobec transformacji rynku pracy. W kontekście zwolnień w Microsoft i zmian technologicznych, pytanie o przyszłość zawodów i roli człowieka w erze sztucznej inteligencji pozostaje otwarte.

Idź do oryginalnego materiału