Abonament RTV wciąż obowiązuje, co oznacza, iż posiadacze odbiorników telewizyjnych oraz radiowych są zobowiązani do comiesięcznych wpłat. w tej chwili takie opłaty wynoszą 8,70 złotych w przypadku radia lub 27,30 złotych za odbiornik radiowy i telewizyjny. Płatności należy dokonywać do 25. dnia miesiąca. Istnieje również możliwość opłacenia kilku miesięcy z góry i otrzymania konkretnych zniżek. Nie da się jednak ukryć, iż abonament RTV od lat budzi spore emocje, a wiele osób nie wywiązuje się z tego obowiązku. W efekcie skarbówka potrafi ściągać z dłużników gigantyczne kwoty. Kto jest rekordzistą w 2025 roku? Ten dług już dawno przekroczył próg 100 tysięcy złotych.
REKLAMA
Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, iż od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany
Abonament RTV kontra urząd skarbowy. Pieniądze mogą zniknąć z konta
Z listy przekazanej przez Ministerstwo Finansów serwisowi Interia Biznes wynika, iż największy dług abonamentowy w 2025 roku wyniósł 146 tysięcy złotych. Zgodnie z procedurą, osoby, które unikają tego typu wpłat, mogą spodziewać się wezwania do zapłaty od Poczty Polskiej. jeżeli dłużnik nie zareaguje, sprawę przejmuje urząd skarbowy. Wówczas zaległości mogą zostać ściągnięte poprzez emeryturę, rentę, wynagrodzenie za pracę, nadpłatę podatku lub bezpośrednio z konta bankowego. Wszystko zależy od sytuacji finansowej danej osoby.
Sprawdź również: 20 tys. zł za każdy rok dłuższej pracy. Tak ZUS chce zachęcać nas do opóźnienia przejścia na emeryturę
Należy zatem pamiętać, iż obowiązek płacenia abonamentu dotyczy każdego posiadacza telewizora lub radia i powstaje w momencie rejestracji danego urządzenia. Tej trzeba dokonać w ciągu 14 dni od momentu zakupu sprzętu. Opłaty abonamentowe może natomiast wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz dzięki strony internetowej Poczty Polskiej. w tej chwili obowiązuje również lista zwolnionych z opłat abonamentowych. Dotyczy to osób, które:
ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury w wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia;
ukończyły 75. rok życia;
zaliczane są do pierwszej grupy inwalidzkiej;
są inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
posiadają status bezrobotnych.
W przypadku pozostałych brak płatności po rejestracji skutkuje zaległościami.
Rekordowo wysoki dług za abonament RTV. Prym wiedzie województwo opolskie
Z danych opublikowanych przez serwis Interia Biznes wynika, iż najwyższa kwota związana z zaległościami abonamentowymi, ściągnięta w okresie od stycznia do maja 2025 roku, wyniosła 146 tysięcy złotych. Jest to tegoroczny rekord, który należy do dłużnika z Opolszczyzny. W innych regionach w kraju również odnotowano znaczące sumy. Lista wskazuje, iż dług przekraczający 100 tysięcy złotych ściągnięto również od osób zamieszkujących następujące województwa:
dolnośląskie - 116 tysięcy złotych,
mazowieckie 109 tysięcy złotych.
W pozostałych regionach rekordowe kwoty wynosiły:
zachodniopomorskie - 99 tysięcy złotych;
małopolskie - 54 tysiące złotych;
łódzkie - 46 tysięcy złotych;
śląskie - 44 tysiące złotych;
podkarpackie - 39 tysięcy złotych;
pomorskie - 39 tysięcy złotych;
kujawsko-pomorskie - 34 tysiące złotych;
lubelskie - 34 tysiące złotych;
lubuskie - 33 tysiące złotych;
wielkopolskie - 29 tysięcy złotych;
świętokrzyskie - 10 tysięcy złotych;
podlaskie - 1 tysiąc złotych;
warmińsko-mazurskie - 1 tysiąc złotych.
Warto jednak pamiętać, iż najczęściej literami w tej kwestii są przedsiębiorstwa, które posiadają wiele odbiorników.
Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny. W przypadku podmiotów, które w związku z prowadzoną działalnością posiadają wiele odbiorników radiowych lub telewizyjnych, a opłata nie była płacona przez długi okres, zaległości z tego tytułu mogą być znaczące
- zaznacza Ministerstwo Finansów w komentarzu dla Interia Biznes.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.