23 czerwca – Dzień Kobiet w Inżynierii: Co czwarty naukowiec i inżynier w Europie to kobieta

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Dzień Kobiet w Inżynierii


Agencja Informacyjna: W czerwcu obchodzimy Dzień Kobiet w Inżynierii. „Marzę, by coraz więcej dziewcząt zainteresowanych inżynierią, miało odwagę i determinację podążać za swoją pasją.” – deklaruje Magdalena Puzio – studentka Wydziału Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej, absolwentka programu Adamed SmartUP w dniu Dnia Kobiet w Inżynierii.

Spis treści

Kto i kiedy ustanowił Dzień Kobiet w Inżynierii?
Jaki jest procent kobiet wśród naukowców i inżynierów?
„Syndrom oszusta”, czyli nadmierny perfekcjonizm wśród kobiet
Dzień Kobiet w Inżynierii: Co mówi Gender Gap Index?
Jakie kompetencje są ważne w inżynierii?
Co to jest Fundacja Adamed?
Co to jest program stypendialny Adamed SmartUP?
Co oferuje Program edukacyjno-stypendialny Adamed SmartUP?
Co to jest Adamed Pharma?
Ile patentów ma Ademed Pharma?
Ile tabletek rocznie produkuje Adamed Pharma?

Kto i kiedy ustanowił Dzień Kobiet w Inżynierii?

23 czerwca to „Dzień Kobiet w Inżynierii”, który w 2014 roku temu ustanowiła grupa Women’s Engineering Society ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po to, aby zwiększyć widoczność kobiet w zdominowanym przez mężczyzn środowisku inżynieryjnym. Organizacja Women’s Engineering Society to stowarzyszenie kobiet-inżynierów utworzone ponad 100 lat temu w Londynie. Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii jest częścią kampanii mającej celu popularyzację widoku kobiety we wciąż stereotypowo męskim świecie inżynierii.

Jaki jest procent kobiet wśród naukowców i inżynierów?

Na tle innych państw Rzeczpospolita Polska może pochwalić się wysokim odsetkiem kobiet wśród naukowców i inżynierów (49 proc.) Według raportu UNESCO (akronim od angielskich słów United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię) daleko za Polską znalazły się takie potęgi inżynieryjne jak Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Związek Australijski czy Stany Zjednoczone Ameryki.

Udział kobiet, w gronie absolwentów i absolwentek kierunków inżynieryjnych, wynosi, w tych państwach, odpowiednio: 23,5 proc., 23,2 proc. i 20,4 proc. Mimo postępujących pozytywnych zmian, to branża, w której wciąż dominują mężczyźni. Z badań Bergman Engineering wynika, iż zatrudnienie kobiet na stanowiskach inżynierskich w największych przedsiębiorstwach w Rzeczpospolitej Polskiej wynosi tylko 16 proc.

„Syndrom oszusta”, czyli nadmierny perfekcjonizm wśród kobiet

Badanie Fundacji Adamed w 2023 r. dowodzi, iż co trzecia uczennica szkoły średniej wierzy, iż nie ma żadnych predyspozycji do nauk ścisłych. Dziewczęta częściej niż chłopcy zniechęcają się do nauki, gdy osiągają słabe wyniki (34 proc. vs. 20 proc. wskazań) lub gdy obserwują, iż inni radzą sobie lepiej (22 proc. vs. 12 proc.).

Jednocześnie 1/3 respondentek deklaruje, iż w przyszłości zależy im na wykonywaniu prestiżowego zawodu, a aż dwa razy więcej badanych uczennic przyznaje, iż do naukowego rozwoju napędza je chęć bycia najlepszą i to absolutnie we wszystkim (20 proc. vs. 10 proc.). Ponadto, dziewczęta częściej niż chłopców motywuje strach przed zawiedzeniem samej siebie (26 proc. vs. 15 proc.). Wyniki badania nie pozostawiają więc złudzeń, iż sposób myślenia zakorzeniony w dzieciństwie może przekładać się na późniejsze życie zawodowe kobiet.

„Jak pokazują opinie rekruterów, kobiety często dotyka „syndrom oszustki” – wątpią w swoje możliwości, w bycie adekwatnymi osobami na dane stanowisko, chociaż mają kompetencje oraz osiągnięcia zawodowe.” – Twierdzi Magdalena Puzio – studentka Wydziału Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej, absolwentka programu Adamed SmartUP.

– „ Kobiety również bardziej obawiają się porażek. Kobiety mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności i sukcesów. Chciałabym, aby dziewczęta zainteresowane inżynierią miały odwagę podążać za swoją pasją, a środowisko w jakim żyją i uczą się, było dla nich wsparciem oraz motywacją.” – Wyjaśnia Magdalena Puzio – studentka Wydziału Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej, absolwentka programu Adamed SmartUP.

Dzień Kobiet w Inżynierii: Co mówi Gender Gap Index?

W polskiej kulturze wciąż przeważa przekonanie, iż kobiety mają bardziej humanistyczny, artystyczny umysł, a mężczyźni są bardziej predestynowani do ścisłych kierunków. Jednak prace autorstwa prof. Paoli Sapienzy z Northwestern University w amerykańskim Evanston zanegowały powyższą teorię. Badania objęły prawie 300.000 15-latków z 40 państw, którzy poddani zostali standaryzowanym testom umiejętności matematycznych.

Tym razem, pod lupę wzięto także wskaźnik pomiaru równości płci, czyli tzw. Gender Gap Index. Wnioski? W państwach takich jak Królestwo Szwecji, gdzie kobiety mają silną pozycję społeczną, płeć uczniów nie miała znaczenia. W matematycznych testach chłopcy i dziewczęta wypadli podobnie. Inaczej sytuacja wyglądała w państwach, które według indeksu plasowały się najniżej. Przykładowo, uczennice w Republiki Turcji otrzymały średnio 23 punkty mniej niż ich koledzy.

Jakie kompetencje są ważne w inżynierii?

„W inżynierii trzeba mieć otwarty umysł, by pamiętać o każdym czynniku wpływającym na zjawisko. Ważna jest też sprawność matematyczna oraz cierpliwość, bo projekt inżyniera wymaga wielu iteracji, zanim osiągnie swój ostateczny kształt.” – Zaznacza Magdalena Puzio – studentka Wydziału Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej, absolwentka programu Adamed SmartUP.

– „Część z tych cech pamiętam już u siebie we wczesnym dzieciństwie. Rozkładałam tory kolejowe w pokoju, budowałam domy z klocków, a choćby rampy dla nakręcanego samochodu Lego. Uwielbiałam składać techniczne zestawy z elementami ruchomymi i obrotowymi. W szkole podstawowej zainteresowałam się lotnictwem. Jednak decydujący wpływ na moją pasję miał obóz Adamed SmartUP. Utwierdził mnie w przekonaniu, iż inżynieria to moja silna strona, a dziewcząt takich jak ja jest coraz więcej. Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii to nasze święto.” – Opowiada Magdalena Puzio – studentka Wydziału Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej, absolwentka programu Adamed SmartUP.

Co to jest Fundacja Adamed?

Fundacja Adamed została założona w 2014 roku aby m.in. wspierać działalność badawczo – rozwojową, naukową i oświatową w obszarze nauk ścisłych. Poprzez szereg inicjatyw edukacyjnych w tym zakresie Adamed chce pomagać młodym, ambitnym i uzdolnionym ludziom w realizacji pasji i spełnianiu marzeń.

Fundacja Adamed prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym. Celem jej stworzenia była potrzeba wspierania rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzowania nauk ścisłych i przyrodniczych. Fundacja Adamed szerzy ideę współpracy oraz integruje środowisko naukowe, przemysł farmaceutyczny, medyczny i biotechnologiczny, jak również wzmacnia współpracę z podmiotami o zbliżonych zadaniach.

Co to jest program stypendialny Adamed SmartUP?

Głównym programem realizowanym przez Fundację Adamed jest program stypendialny Adamed SmartUP, którego celem jest wsparcie najzdolniejszych młodych osób w ich rozwoju naukowym. Najnowszym projektem Fundacji jest Wspierająca Szkoła. To pierwszy w Polsce kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego ramach nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie nabywająwiedzę, umiejętności oraz otrzymują odpowiednie narzędzia, by budować dobrostan psychiczny najmłodszych.

Co oferuje Program edukacyjno-stypendialny Adamed SmartUP?

Program edukacyjno-stypendialny Adamed SmartUP oferuje młodzieży w wieku 14-18 lat dostęp do zajęć z pełnymi pasji ekspertami, zaplecza laboratoryjnego najlepszych polskich uczelni oraz inspirującego środowiska naukowego.

„W ramach badania w 2023 r. Fundacja Adamed, zapytała uczniów, „co zachęciłoby ich do spróbowania swoich sił w karierze z obszarów STEM?” (akronim angielskich słów science, technology, engineering, mathematics – nauka, technologia, inzynieria i matematyka). – Wspomina Katarzyna Dubno – członek zarządu Fundacji Adamed.

– „Dziewczęta, częściej niż chłopcy, wymieniały dostęp do narzędzi edukacyjnych, np. laboratorium – taką potrzebę zgłosiło aż 72 proc. respondentek. 60 proc. ankietowanych stwierdziło również, iż pomocne mogą być specjalne programy edukacyjne, oferujące interesujące formy uczenia. Dokładnie to jest realizowane w ramach programu Adamed SmartUP – który wspiera uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi w rozwoju ich potencjału.” – Informuje Katarzyna Dubno – członek zarządu Fundacji Adamed.

Co to jest Adamed Pharma?

Adamed Pharma to rodzinne przedsiębiorstwo farmaceutyczno-biotechnologiczne ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Powstało ono na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Spółka została założona w 1986 roku. w tej chwili w spółce pracuje blisko 2.700 osób. Adamed Pharma posiada 2 zakłady produkcyjne w Polsce i jeden Wietnamie.

Ile patentów ma Ademed Pharma?

Filarami rozwoju Adamed Pharma jest ekspansja zagraniczna, inwestycje w zwiększanie produkcji leków w Polsce oraz w innowacje. Adamed Pharma prowadzi prace nad własnymi lekami innowacyjnymi. Własność intelektualna przedsiębiorstwa jest chroniona ponad 200 patentami w większości państw na świecie, a w swojej ofercie Spółka ma ponad 500 produktów.

Ile tabletek rocznie produkuje Adamed Pharma?

Każdego roku Adamed Pharma produkuje ponad 3.000.000.000 tabletek sprzedawanych na ponad 70 rynkach na świecie. Zapewnia bezpieczeństwo lekowe milionom pacjentów w Polsce i wielu innych państwach. Przyczynia się do rozwoju polskiego rynku farmaceutycznego oraz – ze względu na skalę przedsiębiorstwa – całej polskiej gospodarki.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce gospodarczej, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka /ART/ 23.06.2024.

Idź do oryginalnego materiału