290 lat temu urodził się Ignacy Krasicki – mąż stanu, pisarz, encyklopedysta

2 tygodni temu

Ignacy Krasicki, książę polskich poetów

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 2 lutego 1735 r., zmarł 14 marca 1801 r. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia, który zyskał przydomek „księcia poetów polskich”. Od 1767 r. był biskupem warmińskim, a od 1795 r. arcybiskupem gnieźnieński. Posiadał tytuły: księcia sambijskiego, hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, był prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie (1765 r.), proboszczem przemyskim, kustoszem kapituły katedralnej lwowskiej (1765 r.), poetą, prozaikiem i publicystą, a także encyklopedystą i kawalerem maltańskim zaszczyconym Krzyżem Devotionis.

Ten krótki akapit to tylko część historii życia jednej z najwybitniejszych postaci Rzeczypospolitej. Dłuższą opowieść pt. „Ignacy Krasicki. Muza nie da umrzeć mężom godnym chwały” można przeczytać na stronie fundacji: https://fundacjaxbw.pl/ignacy-krasicki-muza-nie-da-umrzec-mezom-godnym-chwaly/ Przygotował ją Jacek Zalewski, wieloletni dziennikarz, publicysta i komentator, od blisko ćwierć wieku związany z dziennikiem „Puls Biznesu”.

„Diecezjalny biskup z automatu zostawał senatorem Rzeczypospolitej, co umacniało jego prestiż książęcy. Ignacy Krasicki złożył senacką przysięgę 2 stycznia 1767 r. i przyjął świecką godność, ale dodatkowa funkcja, już stricte polityczna, niedługo zaczęła mu ciążyć. Nadchodziły bowiem ciężkie czasy, coraz wyraźniejsze stawało się zagrożenie dla przetrwania Królestwa Obojga Narodów. Pierwszy gruby konflikt wybuchł już w 1768 r. pomiędzy królem Stanisławem II Augustem a patriotyczną Konfederacją Barską” – tak brzmi fragment tej niezwykle ciekawej historii.

(…) Byle cię można wspomóc, byle wspierać
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Ignacy Krasicki. Hymn do miłości Ojczyzny

Naszym najważniejszym celem, jako Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pozostaje ten, który od zawsze przyświecał naszemu patronowi – realizacja działań związanych ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego – mówi Urszula Jóźwiak, dyrektorka generalna Fundacji. – Wśród celów działania fundacji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jednym z ostatnich, a przy tym najważniejszych działań fundacji, była organizacja IV Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, który odbył się 29 stycznia 2025 r. Kongres od lat stanowi platformę dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim tegorocznego wydarzenia były zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie i roli UE w tych historycznych przemianach. Kongres ESG otrzymał Patronat Polskiej Prezydencji w Radzie EU i Komisji Europejskiej, a także ministerstw rolnictwa i rozwoju wsi, klimatu i środowiska, infrastruktury, jak również resortu rozwoju i technologii. Partnerem honorowym wydarzenia był też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Spotkania liderów w Galerii Delfiny

Fundacja działa także aktywnie w obszarze kultury i sztuki, od lat wspiera młodych artystów z Polski i ze Wschodu. W Galerii Delfiny z inicjatywy fundacji realizowane są spotkania liderów gospodarczych, politycznych i artystów podczas wernisaży i spotkań poświęconych kulturze, sztuce i polityce – na wzór obiadów czwartkowych, organizowanych w połowie XVIII wieku, których nie tylko uczestnikiem, ale też współorganizatorem był biskup Krasicki. Gośćmi tego miejsca są najwybitniejsi przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści. Od kliku lat organizowane są w tym miejscu tzw. „Spotkania w Galerii” – jest to cykl wydarzeń poświęconych kulturze oraz najnowszej historii naszego kraju.

Źródło: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Opr. KD

Idź do oryginalnego materiału