5 powodów, dla których urządzenia gospodarstwa domowego mają najważniejsze znaczenie dla nowej strategii przemysłowej Europy

applia.pl 19 godzin temu

26 lutego Komisja Europejska prawdopodobnie rozpocznie wdrażanie Czystego Ładu Przemysłowego, którego głównym celem jest zwiększenie konkurencyjności unijnego przemysłu przy jednoczesnym przyspieszeniu dekarbonizacji. Ma on również wzmocnić pozycję Unii Europejskiej jako producenta czystych technologii, których częścią jest także sprzęt AGD.

Obecnie w Europie istnieje około 130 zakładów produkujących urządzenia gospodarstwa domowego, które zapewniają ponad 1 milion miejsc pracy. Sprzęt taki jak lodówki, pralki czy żelazka znajduje się w każdym europejskim gospodarstwie domowym, co podkreśla znaczenie tych produktów w codziennym życiu.

Przemysł AGD jest siłą napędową gospodarki UE i ma najważniejsze znaczenie dla dekarbonizacji Europy. Urządzenia gospodarstwa domowego odpowiadają za ponad połowę zużycia energii w gospodarstwach domowych, a poprawa ich efektywności energetycznej może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Potencjalny wkład tego sektora w dekarbonizację jest jednak w tej chwili pomijany w prawodawstwie europejskim, takim jak rozporządzenie ws. przemysłu neutralnego emisyjnie (Net-Zero Industry Act).

Czysty Ład Przemysłowy stwarza możliwość do dalszego wzmocnienia unijnego sektora produkcji AGD. Z tego powodu tak ważne jest uwzględnienie w tym projekcie urządzeń gospodarstwa domowego aby zapewnić, iż ich potencjał zostanie w pełni wykorzystany i zintegrowany z europejską strategią przemysłową.

Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych powodów, dla których urządzenia gospodarstwa domowego powinny znaleźć się w centrum zainteresowania przy wdrażaniu unijnych celów w zakresie dekarbonizacji i industrializacji:

  1. Sprzęt AGD ma najważniejsze znaczenie dla efektywności energetycznej gospodarstw domowych

Gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad ¼ końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej. Bardziej wydajny sprzęt AGD stwarza tym samym znaczący potencjał oszczędności energii. Nadając priorytet temu sektorowi, Czysty Ład Przemysłowy mógłby bezpośrednio dotyczyć znacznej części zużycia energii w Europie, jednocześnie zmniejszając zależność od paliw kopalnych. Tylko w 2023 r. oszczędności energii w gospodarstwach domowych wyniosły 92 Mtoe (miliony ton ekwiwalentu ropy naftowej), co pokazuje ogromny potencjał poprawy efektywności energetycznej.

  1. Energooszczędne urządzenia zmniejszają koszty i emisję dwutlenku węgla

Nowoczesne, energooszczędne urządzenia nie tylko zmniejszają zużycie energii w gospodarstwach domowych, ale także odpowiadają za niższe ceny na rachunkach za prąd. Dzięki innowacjom w technologiach domowych, zużycie energii w Unii Europejskiej spadło o 12 Mtoe (milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej) od 2019 roku. Obniżenie zużycia energii przekłada się na zmniejszenie wpływu na środowisko i oszczędności finansowe dla konsumentów. Tym samym sprzęt AGD przyczynia się zarówno do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, jak i opłacalności.

  1. Urządzenia gospodarstwa domowego odpowiadają za awans społeczno-gospodarczy

Sprzęt taki jak lodówki, pralki oraz urządzenia grzewcze i chłodzące, ma fundamentalne znaczenie dla jakości życia w każdym europejskim gospodarstwie domowym. Pomagają one w przechowywaniu żywności, pozwalają na utrzymanie higieny i zdrowia, poprawiają standard życia, oszczędzają czas i zmniejszają nierówności. Jednak wysokie koszty początkowe energooszczędnych technologii, takich jak pompy ciepła, sprawiają, iż pozostają one niedostępne dla osób mniej zamożnych. Dlatego tak ważne jest, by Czysty Ład Przemysłowy wspierał dostępność i przystępność cenową tego rodzaju produktów.

  1. Przemysł AGD jest głównym atutem gospodarczym

Ponad 75% dużego i 50% małego sprzętu AGD sprzedawanego w Europie jest produkowane w Unii Europejskiej. Opracowując Czysty Ład Przemysłowy, Komisja Europejska musi zachować i wzmacniać europejski przemysł AGD. Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, „dekarbonizacja i industrializacja realizowane są w tym samym czasie”, a przemysł AGD ma strategiczne znaczenie dla obu celów. W wydanym w grudniu oświadczeniu 25 czołowych europejskich marek AGD (jest ono dostępne W TYM MIEJSCU) wezwało decydentów do podjęcia wspólnych działań w celu ochrony konkurencyjności sektora. Znaczna siła robocza branży, wspierająca milion rodzin w UE, będzie zagrożona jeżeli decydenci polityczni nie będą zachęcać do produkcji w Europie.

  1. Ochrona ponad miliona miejsc pracy w Europie

Obecnie w Europie istnieje około 130 zakładów produkujących urządzenia gospodarstwa domowego, co daje łącznie ponad milion miejsc pracy wspieranych przez przemysł, czyniąc ten sektor jednym z największych pracodawców na kontynencie. Ostatnie spadki na rynku, rosnące koszty energii i zakłócenia w dostawach kluczowych surowców doprowadziły jednak do znacznego obciążenia branży. Wyzwania te doprowadziły do zmniejszenia poziomu produkcji i utraty miejsc pracy. Bez jasnej strategii wspierania europejskiej produkcji, przemysł stoi w obliczu niepewnej przyszłości, podobnie jak rodziny, których utrzymanie zależy od tych miejsc pracy.

Przemysł AGD jest integralną częścią europejskiej strategii dekarbonizacji, celów zrównoważonego rozwoju i dobrobytu obywateli. Z uwagi na to, iż Komisja Europejska przygotowuje się do wdrożenia Czystego Ładu Przemysłowego musi ona uznać strategiczne znaczenie urządzeń gospodarstwa domowego i wyraźnie uwzględnić je w swoich planach. Zapewni to, iż sektor ten pozostanie konkurencyjny, zrównoważony i będzie istotną częścią przemysłowej przyszłości Europy.

Idź do oryginalnego materiału