Apple grozi pracownikom. Chodzi o pracę zdalną

2 miesięcy temu

Apple grozi pracownikom, którzy nie pojawiają się w firmie przynajmniej 3 dni w tygodniu. W niektórych przypadkach mogą choćby stracić pracę.

Pandemia COVID-19 sprawiła, iż wiele firm, choćby tych z wielkimi siedzibami, zmuszonych było do przejścia na pracę zdalną. Gdy groźba wirusa jest już dużo mniejsza, korporacje chcą, aby pracownicy wrócili do biur. Nie wszystkim się to podoba, bo część osób poznała zalety pracy zdalnej i nie chcą z tego zrezygnować. Właśnie to jest źródłem konfliktu w Apple.

Apple grozi pracownikom?

W sierpniu zeszłego roku Apple zapowiedział, że wszyscy pracownicy firmy muszą pracować przynajmniej w trybie hybrydowym, w którym w biurze pojawią się co najmniej 3 dni w tygodniu. Firma ustaliła, iż muszą to być wtorki i czwartki, a trzeci dzień zostanie ustalony bez bezpośredniego przełożonego każdego pracownika.

Już wtedy utworzyła się grupa pracowników o nazwie Apple Together, która złożyła petycję, podpisaną przez ponad 1200 osób zatrudnionych w Cupertino. Chcieli oni, aby każdy mógł indywidualnie planować system pracy z własnym menadżerem. W skrócie, przez cały czas chcieli móc pracować zdalnie, przynajmniej przez większość czasu.

To jednak na kilka się zdało, bo pracownicy, którzy nie pojawią się 3 razy w tygodniu w pracy, otrzymują upomnienia. Mówi się choćby o groźbach utraty pracy, chociaż nie ma to być szeroko zakrojona polityka firmy. Każda sprawa prawdopodobnie jest ustalana w sposób indywidualny.

Takie podejście Apple ma być spowodowane chęcią obniżenia kosztów, aby uniknąć masowych zwolnień, które zaplanowane zostały w dużej liczby technologicznych gigantach, w tym w Amazonie, Google, Meta oraz Microsofcie.

Idź do oryginalnego materiału