Badania medyczne w Wielkiej Brytanii dotyczące czterodniowego tygodnia wykazały, iż pracownicy są szczęśliwsi i bardziej produktywni

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Firma Thrive zajmująca się technologią edukacyjną wzięła udział w pierwszym w Wielkiej Brytanii badaniu medycznym dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy, które wykazało, iż krótsze godziny pracy prowadzą do szczęśliwszych i bardziej produktywnych pracowników.

W badaniu przeprowadzonym przez Thrive we współpracy z Uniwersytetem w Sussex zebrano dane na temat 115 pracowników Thrive w okresie od lipca do października 2024 r., w tym testy badawcze, takie jak skany MRI, badania krwi i monitorowanie snu, a także cotygodniowe kwestionariusze dotyczące ich doświadczeń w miejscu pracy i dobrego samopoczucia .

Regularnie pozyskiwano także opinie klientów Thrive – którym firma dostarcza system zarządzania uczeniem się (LMS) oparty na sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc im szybciej szkolić i podnosić kwalifikacje pracowników – w celu określenia wpływu okresu próbnego na jakość usług, Oceniono także wskaźniki sprzedaży i produktów, aby ocenić wpływ na produktywność firmy.

Wyniki wykazały znaczną poprawę wielu wskaźników dobrostanu pracowników – szczególnie tych związanych z poziomem stresu, jakością snu i oderwaniem się od pracy – co wskazuje na znaczną poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Obejmuje to zmniejszenie o 20% problemów ze snem, „znaczną” redukcję odczuwanego stresu o 8,6%, zmniejszenie „wyczerpania emocjonalnego” o 14,7% i „istotną statystycznie” redukcję objawów lękowych o 5%.

„Wyniki mówią same za siebie. Te znaczące postępy w obszarach związanych z dobrostanem fizycznym i psychicznym pokazują transformacyjną moc czterodniowego tygodnia pracy” – powiedziała Charlotte Rae, kierownik badań na Uniwersytecie Sussex. „Lepsza jakość snu oraz zmniejszenie stresu i wyczerpania to czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i potencjalnie poprawić nasze życie w pracy i poza nią. To badanie dostarcza dalszych przekonujących dowodów na korzyści płynące z elastycznych modeli pracy”.

Jeśli chodzi o wpływ na produktywność pracy, badanie wykazało, iż pomimo mniejszej liczby godzin pracy pracownicy wykonywali zadania w sposób spójny, a wielu zgłaszało większą skuteczność w osiąganiu celów i własnej skuteczności. Naukowcy stwierdzili, iż odzwierciedla to wzrost ich pewności siebie i wiary w zdolność do osiągnięcia pożądanych wyników w pracy.

Cassie Gasson, współzarządzająca w Thrive, powiedziała, iż ​​bycie firmą zorientowaną na technologię przyniosło firmie szereg korzyści podczas przeprowadzania testu: „Praca w przestrzeni technologicznej oznacza, iż ​​nasze zespoły w naturalny sposób są przystosowane do korzystania z narzędzi takich jak sztuczna inteligencja, co umożliwiło nam usprawnić przepływ pracy i nadać priorytet pracy, która jest najważniejsza.

„Jako twórcy i użytkownicy rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji widzieliśmy na własne oczy, jak skuteczne może to być zapewnienie elastyczności bez uszczerbku dla wyników, co okazało się korzystne w kontekście czterodniowego tygodnia pracy”.

Dodała, iż ​​chociaż zespoły Thrive są już wyposażone w umiejętności i technologię umożliwiające maksymalne wykorzystanie czterodniowego tygodnia – ponieważ firma korzystała ze swojej platformy do ciągłego podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników – badanie pokazało, iż sukces zależy od wspierania adekwatnej kultury pracy aby zmiany w pracy były trwałe.

„Z tego powodu zdajemy sobie sprawę, iż to podejście nie pasuje do każdej firmy lub dynamiki zespołu” – stwierdziła. „Łącząc elastyczność z potrzebami klientów, badamy, jak sprawić, aby czterodniowy tydzień pracy stał się zrównoważoną opcją na przyszłość, optując za podejściem sezonowym”.

Aby osiągnąć sukces, potrzebna jest szeroko zakrojona zmiana kulturowa

Pomimo podwójnych korzyści w zakresie dobrostanu i produktywności pracowników, szlak uwydatnił trudności w zapewnieniu spójnej obsługi klienta w środowisku biznesowym, w którym większość innych firm przez cały czas działa w oparciu o tradycyjny pięciodniowy model pracy.

„Nasz czterodniowy okres próbny dotyczący tygodnia pracy przyniósł niezwykle zachęcające wyniki i zaobserwowaliśmy fantastyczny wpływ na pracowników naszej firmy” – powiedział Gasson. „Chociaż bardzo chcielibyśmy wdrożyć to rozwiązanie w pełnym wymiarze godzin, nasze doświadczenia z okresu próbnego pokazały, iż sukces czterodniowego tygodnia pracy będzie zależał od powszechnych zmian kulturowych w brytyjskim krajobrazie biznesowym.

„Jako firma obsługująca setki organizacji, podkreśliliśmy, iż pięciodniowa obsługa naszych klientów jest niezbędna, gdy prowadzą oni bardziej tradycyjne sposoby pracy”.

Gasson dodał, iż rząd Wielkiej Brytanii powinien rozważyć wdrożenie polityk, które pomogą urzeczywistnić czterodniowy tydzień pracy: „Korzyści są oczywiste ze względu na jego potencjał w zakresie zwiększania produktywności przedsiębiorstw, poprawy dobrostanu i ogólnie uczynienia kraju szczęśliwszym i zdrowszym. Wielka Brytania ma potencjał, aby objąć wiodącą rolę w tym zakresie, wprowadzając czterodniowy tydzień pracy i czerpiąc z tego korzyści”.

Powiedziała, iż ​​do tego czasu Thrive będzie starała się wprowadzić sezonowo czterodniowy tydzień pracy.

W maju 2022 r. ponad 3000 pracowników 60 firm wzięło udział w skoordynowanym, sześciomiesięcznym badaniu czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii. W badaniu zorganizowanym przez 4-Day Week Global we współpracy z zespołem doradców Autonomy i kampanią 4-Day Week UK Campaign wzięło udział 60 firm – w tym kilka firm technologicznych – które od czerwca do grudnia 2022 r. wprowadziły skrócony tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia.

Rozmawiałem wówczas z „Computer Weekly”.wiele firm technologicznych podkreśliło pozytywne wyniki pod względem produktywności, a także przyciągania i zatrzymywania talentów.

Chociaż zwrócono uwagę na kwestie dotyczące przedsiębiorstw w sektorach takich jak bezpieczeństwo cybernetyczne, gdzie „wyłączenie się” na jeden dzień niekoniecznie wchodzi w grę, badacze z Autonomy stwierdzili, iż firmy mogą obejść ten problem poprzez wprowadzenie lepszego systemu rotacji lub zatrudnienie dodatkowego personelu. Ostatecznie większość zaangażowanych firm zdecydowała się na stałe kontynuować krótsze tygodnie.

Wcześniej największy Jak dotąd czterodniowy okres próbny przeprowadziła na Islandii Rada Miasta Reykjaviku oraz rząd krajowy, który liczył ponad 2500 pracowników. Ustalono, iż w większości objętych badaniem produktywność albo pozostała na tym samym poziomie, albo poprawiła się.

W listopadzie 2023 r. Autonomy opublikowało artykuł na temat potencjału dużych modeli językowych opartych na sztucznej inteligencji (LLM) w skracaniu tygodni pracyzauważając, iż chociaż mogą one prowadzić do znacznego skrócenia czasu pracy bez utraty wynagrodzenia lub produktywności, uświadomienie sobie korzyści płynących z takiego wzrostu wydajności dzięki sztucznej inteligencji będzie wymagało skoordynowanych działań politycznych.

Autonomia zauważyła, iż ​​chociaż ludzie od dawna przewidywać i oczekiwać znacznie krótsze tygodnie pracy ze względu na postęp technologiczny, historyczny wzrost produktywności w ostatnich dziesięcioleciach nie przełożył się na wzrost zamożności lub czasu wolnego dla większości ludzi, głównie w wyniku nierówności ekonomicznych.

Stwierdzono, iż często panuje pesymizm w związku ze wzrostem wydajności wynikającym ze sztucznej inteligencji, przy czym większość rozmów podkreśla możliwość utraty miejsc pracy i pogorszenia warunków pracy, ale takie zyski można również wykorzystać do skrócenia tygodni pracy dla wielu osób przy jednoczesnym utrzymaniu wynagrodzenia i wydajność.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm IT przeszło na czterodniowy tydzień pracy ze względu na korzyści, w tym dostawcy usług w chmurze Ciwoodtwarzacz kanałowy Rozwiązania IT firmy Highgatei bank pretendenta Atom.



Source link

Idź do oryginalnego materiału