Boją się więzienia – trudno się dziwić

solidarnosc-azoty.pulawy.pl 13 godzin temu

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność bardzo interesuje się sytuacją w Grupie Azoty, dlatego przewodniczący Piotr Śliwa i wiceprzewodniczący Sławomir Kamiński w dniu 31 stycznia 2025 uczestniczyli w jej posiedzeniu – podobnie zresztą jak przedstawiciele Tarnowa i Polic. Jednym głosem mówiliśmy o tym co doprowadziło do obecnej sytuacji o raz o tym jaka nas czeka przyszłość. Przekazaliśmy jasną informacje o prześladowaniu działaczy związkowych i o braku realnego dialogu. Czego dowodem jest ostatnia uchwała zarządu w Tarnowie o połączeniu spółek remontowych – na zasadzie: najpierw podejmiemy uchwałę a później znajdziemy jakąś podstawę biznesową i rozpoczniemy dialog. To zupełnie jak syn Ukraińca – Adam Bodnar, który najpierw coś robi a później szuka jakiejś podstawy prawnej. Nasze informacje wywołały oburzenie choć padały też słowa, iż jest to powrót czasów Chlebowskiego, Nowaków, Gradów, Karpińskich więc trudno się dziwić.

Efektem naszej wizyty było przyjęcie przez Komisje Krajową poniższego stanowiska oraz uzgodnienie kolejnych kroków działania – będzie się działo. Ludzie odpowiedzialni za łamanie prawa będą pociągnięci do odpowiedzialności.

W kuluarach pojawiła się bardzo cenna informacja, iż wprawdzie ministrowie popierają działania naszego zarządu, ale już urzędnicy ministerstwa do więzienia iść nie chcą – taka sytuacja.

Stanowisko KK w/s sytuacji w Spółce Grupa Azoty

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się działaniom Zarządu Grupy Azoty S.A. w Tarnowie i pozostałych Zarządów Grupy Azoty: Zakładów Azotowych „Puławy” S.A., Zakładów Chemicznych „Police” S.A., Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. oraz Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” S.A., a mianowicie

  1. podjęciu uchwały z dnia 15.01.2025 r. w sprawie wyrażenia zgody na uruchomienie procesu połączenia spółek branży serwisowo – projektowej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty z pominięciem jakichkolwiek uzgodnień i negocjacji ze związkami zawodowymi, oraz bez przedstawienia uzasadnienia ekonomiczno-finansowego tej decyzji,
  2. procesowi restrukturyzacji segmentowej, która spowoduje nieprzewidziane koszty
    w rozliczeniach między-segmentowych, związanych z przekazywaniem surowców do produkcji, półproduktów i wyrobów gotowych
  3. destrukcyjnej polityce redukcji zatrudnienia i niespotykanej wcześniej na taką skalę fali odejść doświadczonych pracowników spowodowanych dramatycznie niskimi zarobkami. Taka sytuacja powstała przez cięcia i zawieszenia finansowych składników ZUZP-y.
  4. braku prawdziwego dialogu społecznego
  5. ratowania Grupy Azoty wyłącznie kosztem pracowników.

Negatywne działania podejmowane przez ww. Zarządy dotyczą około 15 tys. pracowników Grupy Azoty, w wyniku których, z pracy zostało zwolnionych lub odeszło już ponad 1200 osób. Zapowiadane są przez pracodawcę dalsze cięcia i kontynuacja restrukturyzacji, która może doprowadzić do upadku wielu zakładów pracy w Grupie Azoty i do rozpoczęcia niekontrolowanych niepokojów.

Komisja Krajowa wzywa Donalda Tuska Premiera RP i Ministrów odpowiedzialnych za przemysł chemiczny, w tym Jakuba Jaworowskiego Ministra Aktywów Państwowych do działań i wsparcia w procesie wyjścia z kryzysu oraz zaprzestania przerzucania odpowiedzialności na pracowników. To nie pracownicy doprowadzili Spółkę do obecnej sytuacji. Za problemy branży chemicznej odpowiada w głównej mierze chora, unijna polityka klimatyczna i jej elementy tj. Zielony Ład, programy ETS, które drastycznie zwiększają koszty energii, a także napływ rosyjskiego nawozu.

Idź do oryginalnego materiału