Browary Polskie: 57% respondentów uważa, iż ‘małpki’ z wódką są za bardzo dostępne

6 dni temu

Warszawa, 09.01.2025 (ISBnews) – Wódka w małych butelkach jest za bardzo dostępna zdaniem 57% respondentów, a 45% zgadza się z postulatem wprowadzenia zakazu sprzedaży “małpek”, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. Blisko połowa Polaków i Polek uważa, iż podatki i opłaty od “małpek” powinny zostać podniesione, a akcyza na wódkę powinna pozostać wyższa niż na piwo.

W Polsce wysokość podatku akcyzowego od piwa i wódki jest zgodna z dyrektywą unijną określającą stawki minimalne akcyzy na wyroby alkoholowe. Dodatkowo, od 2021 r. alkohol w opakowaniach o małej pojemności do 300 ml jest obłożony dodatkową opłatą, powszechnie nazywaną “opłatą małpkową”. Mimo tego blisko połowa Polaków i Polek jest zdania, iż podatki i opłaty od wódki w małych opakowaniach o pojemności 90, 100 i 200 ml, czyli tzw. małpek, powinny być jeszcze wyższe. Tak wynika z grudniowych badań SW Research.

Ponad połowa respondentów (57,1%) grudniowego badania SW Research przyznała, iż “małpki” z wódką są za bardzo dostępne, a tylko 4% stwierdziło, iż są za mało dostępne. Jedynie 10% badanych uznało, iż ceny “małpek” są bardzo wysokie. 45% osób popiera całkowity zakaz sprzedaży “małpek” z wódką, a 46% opowiada się za podwyższeniem podatków i opłat od alkoholu w opakowaniach o małej pojemności. Przeciwnego zdania jest 28% uczestników badania.

“Jak pokazały grudniowe badania SW Research, Polacy dostrzegają, iż spożywanie ‘małpek’ z wódką powoduje ryzyko uzależnienia i sprzyja regularnemu piciu oraz stanowi problem społeczny i zdrowotny. W wielu sponsorowanych publikacjach prezentowany jest pogląd, iż to piwo jest największym problemem i powinno zostać obłożone dodatkowymi obciążeniami finansowymi. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić co, zdaniem Polaków, jest faktycznym problemem. Zbadaliśmy, co Polacy i Polki sądzą na temat cen i dostępności mocnych alkoholi w opakowaniach o małych pojemnościach, które stanowią istotną część rynku. Zarówno obserwacje, jak i postulaty zgłoszone w badaniach wyraźnie pokazują, iż tzw. małpki służą szybkiej, kompulsywnej konsumpcji wódki i wymagają dalszych działań regulacyjnych” – powiedział Bartłomiej Morzycki ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, cytowany w komunikacie.

Badania SW Research pokazały, iż “małpki” pije się najczęściej przy sklepach, a najrzadziej w domu. 78% respondentów widziało osoby spożywające alkohol w ten sposób w okolicach sklepu, a 25% przed lub w trakcie pracy. Zaskakujący jest fakt, iż cztery na dziesięć osób (39%) uważa, iż “małpki” są produktem dla nastolatków, którzy chcą spróbować mocnego alkoholu. Z kolei 61% twierdzi, iż to produkt dla osób z problemem alkoholowym. Polacy w większości (74%) są przekonani, iż spożywanie “małpek” z wódką powoduje ryzyko uzależnienia i sprzyja regularnemu piciu (70%).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-11 grudnia 2024 przez firmę badawczą SW Research w formie wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 805 ankiet na reprezentatywnej próbie Polek i Polaków, w wieku 18-65 lat. Badanie zrealizowano na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału