Co drugi materiał budowlany jest wadliwy. Zaskakujące wyniki raportu

6 dni temu
Zdjęcie: Co drugi materiał budowlany jest wadliwy. Zaskakujące wyniki raportu


W 2023 roku 30% przebadanych materiałów budowlanych określono jako wadliwe. W 2024 roku już co druga próbka miała wynik negatywny. Raport Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie pozostawia na sektorze suchej nitki, a oburzeni pracodawcy domagają się wycofania produktów i wykluczenia ich z finansowania w programie Czyste Powietrze.

Rośnie liczba wadliwych materiałów budowlanych

Z danych za 2024 rok, zebranych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wynika, iż co druga próbka materiału budowlanego, używanego do termomodernizacji, była wadliwa. Źle wypadają również cement i wapno, z których w ubiegłym roku 38% miało wynik negatywny, podczas gdy w 2023 roku było to jedynie 8%.

Dane te wywołały oburzenie branży budowlanej, która domaga się, aby wadliwe produkty nie były finansowane ze środków programów dotacyjnych, takich jak Czyste Powietrze. Pracodawcy postulują również zaostrzenie przepisów nakazujących wycofanie wadliwych materiałów z rynku – ich zdaniem powinno to dotyczyć całego wyrobu, a nie tylko jednej uszkodzonej partii.

– Szczególnie niepokoi naszych członków to, co się dzieje z materiałami termoizolacyjnymi, a zwłaszcza styropianem – mówi radca prawny Marcin Nosiński, przewodniczący Komisji ds. Budownictwa BCC. – Czeka nas wielka fala termomodernizacji. Z KPO ma być na ten cel przeznaczonych 3,5 mld zł. Tymczasem wyniki badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wskazują na skokowy wzrost liczby zbadanych w 2024 r. próbek materiałów izolacyjnych, w których wykryto nieprawidłowości. W ocenie naszych członków jest to efekt nieuczciwego poszukiwania oszczędności przez niektórych producentów, którzy nie chcą podnosić cen z powodu wzrostu kosztów produkcji – dodaje.

– Związek Pracodawców Czystego Powietrza uważa, iż problemem są niskie cenniki wskazane w nowej odsłonie programu Czystego Powietrza. Zmusza to wykonawców do szukania oszczędności – zarówno na materiałach jak i kosztach pracy. Rynek po zmianach musi na nowo ustalić standardy i znaleźć równowagę pomiędzy kosztami, a jakością – komentuje gen. Mariusz Dąbek, prezes PCP.

Miliony budynków do termomodernizacji. Do 2050 roku wszystkie nieruchomości będą zasilane OZE?

Wadliwe materiały to nieefektywna termomodernizacja

Wadliwe materiały budowlane mają bezpośredni wpływ na to, jaki będzie efekt termomodernizacji. o ile uszkodzony styropian trafi na ściany lub dach budynku, spowoduje to niedostateczne docieplenie, a tym samym obniży efektywność cieplną nieruchomości. Taki materiał to również większe ryzyko odkształcenia. Nieprawidłowo wykonany dach może przeciekać, co po czasie zwiększy ryzyko powstania pleśni i grzyba.

Kto odpowiada za wadliwe materiały budowlane?

Jeżeli materiały budowlane zostały dostarczone przez wykonawcę, to on odpowiada przed inwestorem za ich jakość. Odpowiedzialność ta wynika z zawartej umowy budowlanej, która różni się jednak od tzw. rękojmi. W przypadku zauważenia widocznych wad produktu wykonawca może dochodzić roszczeń od sprzedawcy, składając reklamację.

Źródła: portalsamorzodawy.pl, gazetaprawna.pl, infor.pl, pap.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału