Podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w ramach pasma Forum Bezpieczeństwa odbył się panel dyskusyjny pt. Cyberzagrożenia – przyszłość, która nadeszła. Jak zapewnić pokój w cyberprzestrzeni?
Moderatorem panelu był Szymon Palczewski – Zastępca Redaktora Naczelnego CyberDefence24.pl, natomiast udział w dyskusji wzięli Krzysztof Gawkowski – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy, Yuliana Shemetovets, która jest przedstawicielką polityczną białoruskiej grupy haktywistów – Cyberpartyzanci, a także Miguel Ángel Cañada Navarro – Szef Krajowego Centrum Koordynacji w Hiszpańskim Narodowym Instytucie ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego oraz Grzegorz Kurdziel, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Operacyjnych w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Matthew Houlihan – Starszy dyrektor ds. rządowych na Wielką Brytanię i Europę w Cisco Poland Sp.z.o.o. Paneliści rozmawiali m.in. o tym, czy krajowe systemy bezpieczeństwa są gotowe na radzenie sobie z cyberzagrożeniami, jakie zintegrowane działania należy podjąć by „zapewnić pokój” w cyberprzestrzeni i jak w tym zakresie sprawdza się NATO?
Zagrożenia w cyberprzestrzeni przez długi czas określane były mianem mających dopiero nadejść i wywrócić do góry nogami istniejące już systemy bezpieczeństwa. Zanim zdążyliśmy to sobie wszyscy uświadomić, już znaleźliśmy się w sytuacji czyhających na nas na każdym kroku cyberzagrożeń.
Grzegorz Kurdziel powiedział, iż w Polskich Kolejach Państwowych funkcjonuje z powodzeniem system Radiostop, który dzięki swojej prostocie zapobiega cyberatakom na kolei i np. skierowaniu pociągów na złe tory. Incydenty na kolei według przedstawiciela PKP dotyczą jedynie promila pociągów w polskich kolejach. Poseł Krzysztof Gawkowski został zapytany czy w związku z październikowymi wyborami powinniśmy spodziewać się incydentów i co powinniśmy zrobić aby się przed nimi uchronić. Według niego nie ma możliwości sfałszowania wyborów, a infrastruktura krytyczna jest nie tylko zasobem, to nie tylko pociągi, komputery itd. – to są ludzie. Człowiek musi być przygotowany mentalnie do chronienia danych. Państwo musi zainwestować w rolę człowieka w cybeprzestrzeni, który ma ją chronić. Przedstawicielka Cyberpartyzantów – Yuliana Shemetovets opowiedziała o działaniach jej organizacji, która dzięki cyberatakom walczy z reżimami. Cyberpartyzanci dokonali do tej pory czterech cyberataków na zautomatyzowane systemy białoruskich kolei, dzięki którym udało się zakłócić logistykę maszerujących Rosjan na Ukrainę i wywołać w oddziałach rosyjskich paraliż na dwa tygodnie. Organizacja prowadzi tez kampanie dezinformacyjne, stosuje wszelkie metody pozwalające odpierać rosyjskie ataki.
Cyberpartzanci stosują się do ustalonego kodeksu postepowania – podobne do zasad funkcjonowania w cyberprzestrzeni – tzw. czerwone linie, które nie są przekraczane, ponieważ Cyberpartzanci nie chcą zagrażać ludziom – zwykłym obywatelom, nie atakują też państw zachodnich, Chin, czy państw arabskich, a na daną chwilę ich działalność jest skoncentrowana na pomocy Ukrainie. Matthew Houlihan z Cisco Poland opowiedział o doświadczeniach firmy, która musi się zmieniać i dostosowywać do bieżącej sytuacji. Wspomniał, też o raporcie stworzonym przez jego firmę, z którego wynika, iż następuje zmiana trendów, a klienci w coraz większym stopniu borykają się z fishing attacs. Ze względu na coraz większą popularność pracy zdalnej, ludzie narażeni są na coraz więcej zagrożeń w cyberprzestrzeni. Organizacje mają przed sobą nowe wyzwania, musza szkolić pracowników i pomóc w zrozumieniu zasad cyberbezpieczeństwa. Według Houlihana największym zagrożeniem dla firm są ataki wyłapujące dane.