W styczniu 2025 r. większość analizowanych obszarów gospodarki, objętych badaniem oceny koniunktury[1] została przez pracodawców oceniona negatywnie, wyjątkiem są oceny formułowane w obszarze transportu i gospodarki magazynowej oraz informacji i komunikacji. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się budownictwem, zaś najlepsze nastroje wystąpiły wśród jednostek obejmujących informację i komunikację. Natomiast największe pogorszenie opinii odnotowano wśród pracodawców z obszaru zakwaterowanie i gastronomia, zaś największą poprawę odnotowano wśród jednostek zajmujących się transportem i gospodarką magazynową.
Biorąc pod uwagę odpowiedzi udzielane przez jednostki gospodarcze[2], dotyczące wpływu wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą, to zdecydowana większość przedsiębiorców uznała, iż konsekwencje będą nieznaczne bądź nie wpłyną na prowadzoną działalność. Ponadto w ocenie przedsiębiorców negatywne skutki wojny w Ukrainie najczęściej wpływają na wzrost kosztów, nieco rzadziej na spadek sprzedaży/przychodów.
Analizując wybrane wskaźniki opisujące sytuację na rynku pracy należy zaznaczyć, iż odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia, a także liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.