Kto wziął udział w 5. edycji Badania Społeczności IT? Poznaj przekrój rynku IT w 2023 roku
W 5 edycji Badania Społeczności IT wzięło udział ponad 10 tysięcy specjalistów z branży IT. Po szczegółowej analizie, do finalnego raportu trafiło 7270 ankiet. Tak wysoka liczba uczestników to gwarancja rzetelnych, miarodajnych i szczegółowych wyników, które mogą śmiało wykorzystywać pracodawcy, pracownicy i rekruterzy w branży IT. A kto wziął udział w badaniu? Już szybki rzut oka na dane z raportu to mnóstwo wartościowych informacji.
Wśród uczestników badania przeważają mężczyźni (82%), ale wzrósł udział kobiet – z 14% w 2022 roku do 18%. To dobry znak, iż kobiety coraz śmielej wkraczają do branży IT. Wśród ankietowanych przeważają osoby w przedziale wiekowym 25-29 lat, a także 30-34 lata. Uczestnicy mieszkają przede wszystkim w największych polskich miastach (m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław) i w większości zdobyli lub zdobywają wyższe wykształcenie. Przeważają kierunki informatyczne.
Najliczniejszą grupę ankietowanych stanowią zaś programiści (aż 53 %), a najpopularniejsze języki programowania to JavaScript, SQL, HTML/CSS oraz Python. Kolejni są zaś testerzy (14%) i administratorzy IT (10%).
To zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką jest ten obszerny raport IT. Poza najbardziej ogólnymi wnioskami, na stronie raportu znajdziesz aż 180 wykresów zestawiających różne dane dotyczące branży IT w Polsce. Sprawdź, czego jeszcze dowiesz się z raportu i jakie korzyści przyniesie on dla Ciebie.
Czego dowiesz się z raportu z Badania Społeczności IT? Zarobki w IT, rodzaje umów i wiele więcej
Badanie społeczności IT to dużo więcej niż mnóstwo danych i kolorowe wykresy. To praktyczne informacje, podzielone na kategorie ogólne (np. zarobki, warunki pracy, wykształcenie czy wykorzystywane technologie), ale także szczegółowe raporty dotyczące konkretnych zawodów. Dzięki temu poznasz m.in. rzeczywiste zarobki w IT na rękę w różnych miastach, zobaczysz pełny przekrój rynku IT w 2023 roku oraz kierunki rozwoju na podobnych stanowiskach, a także przekonasz się, jak wygląda w całej branży IT kwestia studiów.
Przykładowo, zarobki w IT utrzymują się na wysokim poziomie, na co wpływ ma głównie forma zatrudnienia, specjalizacja i doświadczenie. Przykładowo średnie zarobki programisty na umowie o pracę to 9 379 PLN na rękę i 20 800 PLN netto na fakturze. Najwięcej zarabiają architekci IT, którzy zarabiają średnio 14 462 PLN na umowę o pracę i choćby 29 356 PLN na kontrakcie B2B. Warto przy tym zauważyć, iż aż 51% pracowników na B2B może liczyć na płatny urlop.
Raport IT pozwoli Ci wyznaczyć kierunek rozwoju zawodowego, ubiegać się o awans czy negocjować podwyżkę, a także poznać odczucia pracowników oraz relacje w zespołach w Polsce. Poznasz również opinie i analizy autorstwa przedstawicieli pracodawców IT, dzięki czemu lepiej zrozumiesz wyniki, a może zdecydujesz się choćby podjąć współpracę z jedną z firm. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, pracodawcą czy rekruterem, czeka na Ciebie mnóstwo cennych i wiarygodnych informacji, które pozwolą rozwinąć Twoją karierę lub firmę albo utwierdzić się w przekonaniu o słuszności obranego kierunku.