Rozwój to naturalna potrzeba wpisana w naturę ludzi – i ten osobisty, i zawodowy. Dlatego firmy, które zapewniają swoim pracownikom regularną możliwość brania udziału w warsztatach, kursach i szkoleniach są postrzegane jako pożądane na rynku pracy. Warto pamiętać, iż pracownicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje to najlepsi pracownicy, dlatego warto im ten rozwój umożliwić. Oferta szkoleń dla pracowników dostępnych na rynku jest jednak bardzo szeroka. Jak więc wybrać takie warsztaty i kursy, które usatysfakcjonują pracowników, jak i przyniosą korzyści pracodawcy? Podpowiadamy!
Dlaczego warto organizować szkolenia dla pracowników?
Potencjał, jaki niosą za sobą szkolenia dla pracowników zaczęli zauważać także pracodawcy. Dlaczego? Ponieważ szkolenie pracowników przynosi wymierne korzyści również dla organizacji. Po pierwsze, pracownicy, których potrzeba rozwojowa jest zaspokojona, czują się zmotywowani do pracy. Są także bardziej lojalni wobec pracodawcy. Jednocześnie wykonują swoje zawodowe obowiązki z dużym zaangażowaniem. Po drugie, wykwalifikowany pracownik to wydajny pracownik. Osoby odznaczające się wysokimi kompetencjami i umiejętnościami wykonują swoje obowiązki szybciej i efektywniej, a to oznacza dla firmy spore korzyści.
Jak jednak wybrać szkolenia dla pracowników, które będą odpowiednie? Przede wszystkim kursy, warsztaty czy szkolenia, na które pracowników kieruje pracodawca, muszą odpowiadać obowiązkom, zainteresowaniom i potrzebom rozwojowym personelu. Najlepiej, jeżeli na takich kursach pracownicy zdobywają wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w codziennej pracy. Wiele więc zależy od tego, jakie stanowisko zajmuje dany pracownik. Szkolenie z technik rekrutacji z pewnością zadowoli rekruterów i sourcer’ów, kurs dla zaawansowanych z obsługi SQL prawdopodobnie trafi w gust analityków, a warsztaty z komunikacji z klientem zaspokoją potrzeby przedstawicieli handlowych.
Czym więc kierować się podczas wyboru szkoleń dla pracowników? Mamy kilka podpowiedzi.
Jakie szkolenia dla pracowników są popularne?
Warsztaty, kursy i szkolenia, które proponujemy pracownikom, poza tym, iż powinny odpowiadać na ich potrzeby, muszą także być merytoryczne i przeprowadzone w profesjonalny sposób. Zorganizowanie warsztatów dla całego zespołu, który często liczy kilkanaście, a choćby kilkadziesiąt osób nie jest małym wydatkiem. Zwłaszcza, iż w organizacji pracuje więcej niż jeden zespół… Dlatego warto zrobić wszystko, by pieniądze te były naprawdę dobrze wydane, a więc – poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie profesjonalnej i doświadczonej firmy szkoleniowej. Przed podpisaniem umowy, powinno sprawdzić się opinie na temat danej firmy – zarówno te na stronie, jak i te z wyszukiwarki Google, dobrze jest zweryfikować także certyfikaty i rekomendacje oraz zajrzeć na social media.
Następnie czas na najważniejszą kwestię – wybór odpowiednich szkoleń. Jakie szkolenia są popularne i cieszą się uznaniem wśród pracowników i pracodawców? Najważniejsze z nich to:
· Szkolenia zawodowe – na takich szkoleniach pracownicy zdobywają nowe umiejętności, wiedzę i kompetencje w zakresie zajmowanego przez nich stanowiska pracy. Do takich szkoleń zaliczamy m.in. szkolenia z administracji, księgowości, rekrutacji czy informatyczne.
· Szkolenia z kompetencji miękkich – na takich szkoleniach pracownicy mogą poprawić jakość komunikacji, poznać sztukę autoprezentacji, odkryć metody radzenia sobie ze stresem, ćwiczyć asertywność. W dzisiejszych czasach kompetencje miękkie uchodzą za najcenniejsze umiejętności na rynku pracy, warto więc rozwijać je wśród swoich pracowników.
· Szkolenia z języków obcych – to jedne z bardziej atrakcyjnych szkoleń w opinii pracowników. W wielu organizacjach posługiwanie się językiem obcym (najczęściej angielskim) jest konieczne, np. jeżeli zarząd jest obcojęzyczny. Znajomość języków obcych to bardzo cenna umiejętność, a czasami wręcz konieczność.
Odpowiednio dobrane szkolenia dla pracowników to masa korzyści zarówno dla personelu, jak i dla pracodawcy. Pracownicy, zdobywając nowe kompetencje i umiejętności czują się zmotywowani, pracują wydajniej i efektywniej, a jednocześnie pozostają lojalni wobec organizacji.