Laptop do pracy zdalnej to wcale nie taki nowy temat
Wiele ostatnimi czasy mówi się o wyposażeniu pracownika do pracy zdalnej, o niezbędnych gadżetach i o tym, iż teraz nastała nowa rzeczywistość, do której należy się dostosować. I może po części tak jest, ale dylemat wyposażenia biurowego jest stary jak same biura i przecież idea laptopów od zawsze jest taka, by móc pracować mobilnie. Odkąd istnieją więc laptopy, odtąd i jest dylemat, który wybrać. Dzisiaj jedynie jest tylko większy wybór.
Temat zakupu laptopa do pracy nie jest więc wcale odkryciem ameryki i nie trzeba jej (ani koła) odkrywać na nowo. Mobilność, czas pracy na baterii, liczba złącz – to tak oczywiste aspekty, iż aż frazesy. Przygotowaliśmy więc niejako checklistę dla laptopów do pracy zdalnej, która pozwoli Ci wybrać odpowiednią maszynę. Bez względu na to, gdzie pracujesz i w jakim trybie – z nami kupisz odpowiedniego laptopa.
Laptop do pracy, nauki i multimedialnej rozrywki. Czy to ten sam laptop?
I tak… i nie. Rzecz jasna, laptop do pracy zdalnej może służyć do nauki i zabawy, ale jego głównym przeznaczeniem ma być praca, dlatego dodatkowa pamięć RAM czy wyższe taktowanie procesora są raczej dodatkami. W tym kontekście najbliżej pracy jest nauka, tutaj też wchodzi w grę wielowątkowa praca i długi czas pracy na baterii. Laptop do pracy może być więc też laptopem do nauki i co najwyżej, powiedzmy, do rozrywki w postaci oglądania filmów i seriali.
Jakie warunki więc musi spełniać dobry laptop do pracy zdalnej?
Jakie warunki musi spełniać dobry laptop do pracy zdalnej?
Laptop do pracy zdalnej musi być wystarczający sam w sobie, ponieważ nie zawsze możemy i nie zawsze chcemy podpinać do niego zewnętrzne peryferia. Weź też pod uwagę styl swojej pracy – czy to praca hybrydowa (trochę z biura, trochę zdalnie), czy może z laptopem często podróżujesz, pracując z różnych miejsc, w tym w trasie.
Klawiatura w laptopie – ergonomiczna, z przyciskami funkcyjnymi
Klawiatura powinna być ergonomiczna, czyli maksymalnie dostoswana do naturalnego układu rąk, o wygodnym rozstawie klawiszy i odpowiednim skoku. Już tutaj zaczynają się schody, ponieważ to dosyć subiektywne odczucie, ale istnieją laptopy, które są chwalone za ergonomiczne wykonanie.
Jedna z najlepszych i najwygodniejszych klawiatur spośród wszystkich, z którymi miałem do czynienia, była wbudowana w Microsoft Surface Laptop 5. Wprost fenomenalnie skonstruowana klawiatura. Przemyślana, ładna, intuicyjna. Łatwo się było do niej przyzwyczaić i niezwykle trudno odzwyczaić. Fantastycznie się na tym laptopie pisze. Recenzowałem dwa laptopy z serii Surface – Laptop Go 2 i Laptop 5. Klawiatury były praktycznie identycznie, ale w tym drugim modelu przyciski są podświetlone. Oba laptopy są naprawdę godne polecenia. Odsyłam do pełnych recenzji:
- Studencki ideał. Recenzja Microsoft Surface Laptop Go 2
- Recenzja Microsoft Surface Laptop 5. Czy to ten najlepszy laptop?
Czy podświetlane przyciski to must have? Według mnie nie, ale ocenić należy samemu. Pamiętaj, iż zawsze należy pracować przy odpowiednim oświetleniu, najlepiej padającym z boku (dlatego biurko warto ustawić bokiem do okna, a nie tyłem czy przodem).
Klawiatura więc to jeden z pierwszych elementów na jakie należy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeżeli dużo piszesz i nie podłączasz zewnętrznych peryferiów. Zwróć uwagę na jej układ, funkcjonalność i rodzaj przycisków. Te powinny wciskać się stosunkowo lekko i miękko. W codziennej pracy klawisze o twardym, sporym skoku mogą Cię denerwować i o ile nie wiesz, iż jest inaczej, to najprawdopodobniej potrzebujesz miękkiej, membranowej klawiatury. Tę z rodziny laptopów Surface można wziąć za wzór.
Ekran do pracy
Ultraszybkie odświeżanie, kosmiczna rozdzielczość i miliony wyświetlanych barw… to wszystko jest fajne, ale w pracy się nie przyda. Szybkie odświeżanie ekranu wyświetlającego arkusz kalkulacyjny w sumie brzmi zabawnie.
Postaw na szerokie kąty widzenia, dużą jasność i jeżeli tylko się da, ograniczenie emisji światła niebieskiego. To są realne cechy ekranu w laptopie do pracy. Jasność matrycy powinna wynosić przynajmniej 250 cd/m² (kandela na metr kwadratowy), ale do wygodnej, całodziennej pracy lepiej wybrać laptopa, którego ekran ma wyższą jasność. Przynajmniej 300 – 330 cd/m². Dzięki temu oczy będą się wolniej męczyły, a ponadto umożliwi Ci to wygodną pracę choćby w jasnym (najlepiej nasłonecznionym) pomieszczeniu.
Zapomnij więc o ciągłym odchylaniu pokrywy laptopa i szukaniu ustawienia, w którym widzisz najwięcej. Tym bardziej zapomnij o nagminnym zmienianiu pozycji przed ekranem i gimnastykowaniu się w celu dojrzenia co tam na dole czy z boku jest napisane. Wysoka jasność ekranu załatwi sprawę.
Jaka matryca w laptopie – błyszcząca czy matowa?
W sumie nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi i wszystko zależy od tego, co podoba Ci się bardziej i na czym lepiej Ci się pracuje. Matowy ekran nie odbija światła więc w perspektywie czasu – nie drażni oczu i nie przemęcza ich. To dobre wyjście szczególnie dla osób długo pracujących przy sztucznym oświetleniu, świetle padającym bezpośrednio na ekran (odbijająca się w ekranie lampa skutecznie irytuje), lub często pracujących poza murami budynku. Praca biurowa w ogrodzie? Jasne, iż tak. 330 cd/m² i matowy ekran to klucz do komfortu.
Matryca błyszcząca świetnie sprawdzi się w przypadku równomiernie oświetlonych pomieszczeń, bo po prostu nie będzie odbijała jednego źródła światła. Błyszcząca matryca o wysokiej jasności spełni swoją rolę równie dobrze.
Do pracy biurowej i nauki układ graficzny nie ma specjalnego znaczenia, ale warto zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. 1920 na 1080 pikseli można uznać za standard, chociaż 1536 na 1024 sprawdzi się już dobrze.
Wymiary i ciężar laptopa
Laptop do pracy zdalnej powinien być lekki i kompaktowy. Przekątna ekranu to sprawa subiektywna – im większy ekran tym lepiej i łatwiej się pracuje, ale z drugiej strony trudniej się takiego laptopa transportuje. Dosyć uniwersalnym wyjściem wydaje się być przekątna o rozmiarach od 12 do 16 cali.
Taki przedział umożliwia chwycenie i przeniesienie laptopa gdzie trzeba, choćby w sumie jedną ręką (druga prawdopodobnie trzyma kubek z kawą). Bez problemu do takich wymiarów dobierzesz torbę na laptopa i etui.
Dobry laptop do pracy zdalnej jest lekki – z łatwością znajdziesz urządzenie, które waży kilka ponad kilogram. Waga niewielkiego laptopa nie powinna przekraczać 1,5 koilograma. Sprawa delikatnie komplikuje się, kiedy szukasz laptopa pancernego, grubego i bardzo wytrzymałego. W tym segmencie urządzeń do pracy zdalnej waga schodzi na dalszy plan, chociaż i tutaj laptop taki nie powinien ważyć więcej niż 1,5 – 2 kilogramy.
Czas pracy na baterii i ładowanie
Żadne odkrycie, iż laptop do pracy zdalnej powinien wytrzymywać przynajmniej dzień bez ładowania. Niektórzy producenci prześcigają się w obietnicach odnośnie do czasu urządzenia na baterii. Realnie rzecz biorąc – 12 godzin pracy na baterii to bardzo dobry wynik. W głównej mierze chodzi o to, żeby móc pracować w podróży czy miejscach z dala od gniazdka (np. ogród). Wyczyny z przedłużaczem oczywiście działają, ale wyglądają przynajmniej zabawnie.
Pamiętaj też, iż żywotność baterii i jej skuteczność zależą od tego, jak obchodzisz się z laptopem. Najlepiej, by nie dopuszczać ani do zbytniego spadku baterii, ani do przeładowywania jej. Najzdrowszy stan dla baterii jest między 20 a 80% energii. Nie doprowadzaj również do stresu baterii, czyli nie trzymaj laptopa z podpiętą ładowarką, kiedy bateria jest już naładowana. Ciągłe jej ładowanie męczy ogniwa i skraca ich żywotność.
Zwróć uwagę na to, iż czas pracy na baterii laptopa uzależniony jest od sposobu korzystania z urządzenia, włączonych ustawień, siły sygnału sieci i wielu innych czynników. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o baterię przedłużasz jej żywotność i tym samym zwiększasz szansę, iż bateria zachowa wzorową kondycję choćby po latach użytkowania i setkach cykli ładowania.
Ładowanie laptopa
Z reguły laptopy ładują się w 3 – 4 godzin. To jest niezły wynik. istotny jest jednak aspekt tego, czym możesz laptopa naładować. Może się też przecież zdarzyć tak, iż zapomnisz oryginalnej ładowarki. Co wtedy?
Przy wybieraniu laptopa do pracy zdalnej zwróć uwagę na możliwość ładowania go przez USB-C. Nie wszystkie laptopy taką możliwość posiadają, a to naprawdę przydatne wyjście. Nie tylko możesz używać jednego kabla do ładowania kilku urządzeń (tablet, telefon, laptop), ale bez problemu możesz też od kogoś pożyczyć kabel z uniwersalną końcówką USB-C i naładować baterię.
Zakładając oczywiście, iż masz zasilacz o odpowiedniej mocy. Czasy, w których do każdego urządzenia należało mieć osobną ładowarkę całe szczęście skończyły, a o ile przez cały czas takie urządzenia posiadasz, to zakup nowego laptopa z funkcją ładowania przez port USB-C będzie dobrym wyborem i krokiem w stronę nowoczesnej uniwersalności.
Wydajność laptopa do pracy zdalnej
Laptop do pracy zdalnej powinien obsługiwać kilka programów naraz (np. programy pakietu office, przeglądarka i Spotify) tak, żeby móc pracować bez przycięć i zbyt długich ekranów ładowania. Płynność pracy jest bezcenna i o jej wadze zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy kolejny arkusz kalkulacyjny otwiera się niemożliwie długo. Na jakie podzespoły warto się zdecydować?
Procesor
Procesor, czyli najważniejszy element komputera wymaga najwięcej uwagi. To mózg urządzenia. Słaby procesor, choćby z silnym zespołem podzespołów nie osiągnie maksimum swoich możliwości.
Na rynku procesorów działają dwie firmy. Intel i AMD. Żadna z firm nie jest wyraźnie lepsza i decyzja o zakupie laptopa z procesorem jednej lub drugiej zależy całkowicie od Ciebie – nie ma złego wyboru.
Moc laptopów producenci układają wraz z rosnącymi cyframi serii i tak:
- Intel Core i3/AMD Ryzen 3 – to procesory do pracy biurowej i posługiwania się nieskomplikowanymi aplikacjami
- Intel Core i5/AMD Ryzen 5 – najbardziej uniwersalne procesory ze wszystkich serii, o bardzo dobrym stosunku ceny do mocy. Nadają się do pracy i rozrywki
- Intel Core i7/AMD Ryzen 7 – procesory stworzone do uruchamiania skomplikowanych, dużych aplikacji jak najnowsze gry, programy graficzne i muzyczne
- Intel Core i9/AMD Ryzen 9 – to serie procesorów stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników. Są to najwydajniejsze jednostki przeznaczone dla profesjonalistów i entuzjastów gier wideo, którzy grają tylko na najwyższych ustawieniach graficznych.
Do pracy zdalnej nie potrzebujesz ultrawydajnego procesora chyba, iż zajmujesz się grafiką, wideo lub muzyką. W przypadku zdalnej pracy biurowej i biznesowej możesz wybrać między seriami 3 i 5.
Ta pierwsza dostarczy Ci umiarkowanej wydajności, ale o ile poruszasz się w dwóch programach naraz, to nie ma potrzeby sięgania po wydajniejszy procesor. jeżeli jednak, choćby okazjonalnie, otwierasz trzeci program (lub masz jakiś działający w tle), to 3 nie będzie wystarczającym procesorem. Najbezpieczniejszym i w perspektywie czasu opłacalnym wyjściem będzie wybór laptopa do pracy zdalnej wyposażonego w procesor serii 5.
Wybieraj możliwie najnowsze procesory, ponieważ każda nowa seria cechuje się ulepszeniami w architekturze, które pozytywnie wpływają na działanie procesora.
Pamięć RAM
Praca zdalna może wymagać większej ilości pamięci. Do pracy zdalnej biurowej wybierz laptopa, który ma przynajmniej 8 GB RAM-u, a najlepiej – 16 GB. jeżeli nie chcesz podejmować takiej inwestycji przy zakupie, wybierz laptopa z możliwością rozszerzenia pamięci.
Do pracy kreatywnej 16 GB jest optymalną wartością.
Dysk twardy
Dylemat czy HDD, czy SSD ma całkiem proste rozwiązanie – jeżeli szukasz oszczędności, to to jest ten moment, w którym przycinasz na cenie laptopa. jeżeli jednak płynność pracy i prędkość odpowiadania na Twoje polecenia ma dla Ciebie spore znaczenie, to dysk SSD lepiej spełni Twoje oczekiwania.
SSD nie ma ruchomych części, jest odporniejszy na wstrząsy i transport oraz działa szybciej. Dyski HDD w zamian za to mają z reguły więcej pamięci do Twojej dyspozycji. Rzecz jasna możesz wybrać laptopa z dyskiem SSD i dokupić zewnętrzny HDD na gromadzenie danych.
Złącza w laptopie do pracy zdalnej – ile i jakie?
Liczba i rodzaje złącz w laptopie to sprawa indywidualna, ale lepiej więcej niż mniej. Głównie dlatego, iż nigdy nie wiesz jakie warunki zastaniesz w podróży. Czy będzie Internet bezprzewodowy, czy będzie trzeba wpinać kabel; czy korzystasz lub planujesz korzystać z dodatkowego ekranu i czy peryferia przewodowe czy bezprzewodowe?
Można przyjąć, iż czytnik płyt CD Ci się nie przyda. Co natomiast warto w swoim laptopie do pracy zdalnej mieć?
- 2 porty USB (najlepiej o standardzie 3.0 lub wyżej)
- Port USB-C
- Gniazdo HDMI
- Gniazdo słuchawkowe
- Wejście RJ-45 (Internet przewodowy)
Jeśli wiesz, iż potrzebujesz większej liczby złącz, np. 3 wejścia USB, ale Twój upatrzony laptop nie ma aż tyle, to pamiętaj, iż możesz dokupić stację dokującą wyposażoną w większą liczbę różnych złącz.
Praca zdalna na laptopie – jak pracować wydajnie i zdrowo?
Tak, na super laptopie super się pracuje. Prościej, szybciej, wydajniej i lepiej. Łatwo wtedy zapomnieć o tym, żeby robić sobie przerwy. Teoretycznie co godzinę należy zrobić sobie pięć minut przerwy. I chociaż to trudne jest do utrzymania, zwłaszcza kiedy flow pracy lub natłok obowiązków weźmie górę, to pamiętaj, by regularnie odrywać wzrok od ekranu komputera. Bardzo dobrze, jeżeli Twój laptop ma technologię ograniczania światła niebieskiego. Podczas pracy staraj się często mrugać.
Jeśli już możesz zrobić sobie przerwę, to skorzystaj z tych kilku minut. Wstań, unieś ręce do góry, rozciągnij się delikatnie. Przymknij oczy na moment (nie zaciskaj ich), wyprostuj się. Pamiętaj również o nawadnianiu się. Przynajmniej szklanka wody na jedną godzinę pracy.
Pracuj przy dobrym oświetleniu. Najlepiej naturalnym. jeżeli tylko możesz, postaw biurko bokiem do okna tak, by światło padało z boku właśnie, a nie z przodu (zza ekranu) czy z tyłu (na ekran). Kiedy jest ciemno, to zapal światło.
Pracując zdalnie dostosuj fotel do siebie tak bardzo, jak to tylko możliwe. Wyreguluj zagłówek, podłokietniki i wysokość siedzenia. jeżeli Twój fotel ma kształt wspierający lędźwie (lub poduszkę lędźwiową) siądź tak, by skorzystać z tego elementu. jeżeli Twój fotel nie ma funkcji regulacji któregoś z wymienionych elementów, to dobrym wyborem może być kupno nowego fotela ergonomicznego.