Warszawa, 26.06.2026 (ISBnews) – Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podpisała z Ministerstwem Energii (ME) umowę dotacyjną o łącznej wartości ok. 287 mln zł, dotyczącą finansowania w 2026 r. odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, iż w tym roku z urlopów skorzystają 3092 osoby, podała spółka. Podpisanie dokumentu rozpoczyna kolejny etap programu osłonowego dla pracowników JSW. Proces odejścia pracowników na urlopy górnicze ma się rozpocząć już w lipcu.
„Program jest elementem transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, zaplanowanej na lata 2026-2031, i wynika ze znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego” – przypomniała spółka.
Z urlopu górniczego mogą skorzystać pracownicy, którym do nabycia prawa do emerytury pozostało maksymalnie 5 lat. W przypadku pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla urlop przysługuje na okres do 4 lat. W czasie urlopu pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzymuje świadczenie w wysokości 80% wynagrodzenia, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, podano także.
Program osłonowy obejmujący uruchomione w maju jednorazowe odprawy pieniężne oraz urlopy górnicze i urlopy przeróbkarskie ma objąć łącznie 4248 pracowników JSW. Szacunkowy koszt realizacji programu finansowanego z budżetu państwa w tym roku wynosi około 500 mln zł, zakończono w informacji.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
(ISBnews)

3 godzin temu

![Ponad połowa polskich pracowników nie uważa systemu wynagrodzeń w swojej firmie za transparentny [RAPORT]](https://mamstartup.pl/wp-content/uploads/2026/06/pracownicy-jawnosc-wynagrodzen-czerwiec2026.png)


