Odejście z pracy jest istotną i przełomową decyzją. Bilans zysków i strat często przeplata się z silnymi emocjami, co może skłonić do podjęcia pochopnych wyborów. Czy zawsze pożegnanie się z pracodawcą jest najlepszym rozwiązaniem? A może warto zmienić swoje nastawienie do pracy? Sprawdź, jakimi radami dzieli się psycholożka Tatiana Mindewicz-Puacz.
Odejść czy dać sobie drugą szansę? Dla wielu pod potrzebą zmiany pracy kryje się bezsilność i brak umiejętności poradzenia sobie w trudnej sytuacji. Dochodząc do muru, często odzywa się w nas mechanizm ucieczki, który nakazuje pozostawić dotychczasowe problemy za sobą i zmienić swoje otoczenie. Silne emocje często nie pozwalają na racjonalne ocenienie sytuacji. Niestety, po podjęciu nowej pracy, często nasze problemy same wracają, a my … ponownie decydujemy się na ucieczkę. Jak tego uniknąć?
Klucz do sukcesu to … audyt osobisty
Zanim podejmiemy pochopną decyzję, warto na spokojnie przeanalizować swoją sytuację i spojrzeć na nią obiektywnie. Istotnym krokiem będzie dokonanie samoanalizy, która pozwoli nam zrozumieć nasze położenie i kroki, które możemy wykonać, by poprawić aktualną sytuację. Psycholożka Tatiana Mindewicz-Puacz zwraca uwagę na trzy najważniejsze kwestie, które należy przepracować, zanim zdecydujemy się na zmianę pracy.
Zmień perspektywę i relację z pracodawcą
Sposób postrzegania roli pracodawcy, może mieć ogromne znaczenie dla tego, jak odnajdujemy się w pracy. Zastanów się nad własnymi przekonaniami i spróbuj przyjąć przeciwną perspektywę. Czy traktujesz pracodawcę z pozycji dziecka? Czy jasno wyrażasz swoje potrzeby i oczekiwania? Czy nie traktujesz swojego życia zawodowego zbyt personalnie? Jako jeden z kluczowych problemów współczesnych pracowników Tatiana Mindewicz-Puacz wskazuje brak umiejętności oddzielenia własnego „ja” (poczucia własnej wartości) od tego, jaką rolę (zadanie) pełnię w pracy.
Traktowanie sytuacji zawodowej w kategoriach osobistych, obniża zdolność do przyjmowania uwag dotyczących wykonywanej pracy
– to wg psycholożki jeden z kluczowych punktów do samoanalizy.Naucz się mówić “NIE”
Kolejnym, często spotykanym problemem dotykającym współczesnych pracowników jest brak asertywności, samoświadomości i nieumiejętność dbania o własne granice. Gdy na bieżąco nie weryfikujemy i nie komunikujemy swoich potrzeb, niezadowolenie i frustracja potrafią nawarstwić się i zmienić naszą percepcję.
Zgadzanie się na więcej i więcej, bez podjęcia próby negocjacji lub wyrażenia spokojnego i stanowczego NIE. Co za tym idzie tłumienie i kumulowanie trudnych emocji, procentujące coraz większym stresem i napięciem.
– wymienia Tatiana Mindewicz-Puacz jako kolejny z punktów zapalnych.Przeanalizuj swoje obowiązki i zastanów się, czy odpowiadają one Twoim oczekiwaniom. Może to właśnie ten czas, kiedy powinieneś / powinnaś je renegocjować? Nie pozostawaj bierny. Nie tylko stanowcze stawianie granic, ale wyjście z własną inicjatywą pozwoli Ci zmienić obecną sytuację i zyskać w oczach pracodawcy.
Rozmawiaj o swoich potrzebach
Niezależnie od branży czy stanowiska, na jakim pracujesz – kluczem do sukcesu jest odpowiednia komunikacja. Jako trzeci, równie istotny aspekt, Tatiana Mindewicz-Puacz podaje:
Trudność w wyrażaniu swoich potrzeb, opinii, oczekiwań, itd. w klarowny, adekwatny do sytuacji sposób. Nieumiejętność uważnego słuchania, wyciągania trafnych wniosków i reagowania na sytuację.
Tutaj kluczowa może okazać się analiza i weryfikacja własnych potrzeb. jeżeli jasno ich nie określimy i nie zakomunikujemy, nie oczekujmy od pracodawcy, iż wyczyta je w naszych myślach. Szczery dialog i jasne określenie granic mogą powstrzymać nas od podjęcia pochopnej decyzji lub pomóc zbudować swoją pozycję pod skrzydłami nowego pracodawcy.
Świadome odejście z pracy
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy pożegnać się z dotyczasową pracą, zastanów, się, czy dokonując zmiany Twoje problemy nie powrócą. Pamiętaj – ostateczna decyzja należy do Ciebie. jeżeli masz poczucie, iż jesteś w nieodpowiednim miejscu, lub nic więcej nie jesteś w stanie osiągnąć w obecnej pracy – warto podjąć świadomą decyzję o zmianie.
Jeśli planujesz zmianę pracy i szukasz aktualnych ofert na rynku, koniecznie sprawdź oferty pracy w branży mody na naszym portalu.
Zdjęcie główne: Unsplash