Kiedy pracodawca wypłaca rodzinie odprawę pośmiertną po zmarłym pracowników? Takie są warunki

9 godzin temu
Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna strata, a do tego często wiąże się z koniecznością uporządkowania wielu formalności i zmierzenia się z trudnymi kwestiami finansowymi. Jedną z nich jest odprawa pośmiertna - świadczenie, które przysługuje rodzinie zmarłego. Jednak nie zawsze. Są przypadki, gdy pracodawca nie musi wypłacać pieniędzy, choćby jeżeli pracownik od lat był związany z firmą. Kiedy dokładnie tak się dzieje?
Dla wielu rodzin zmarłych pracowników odprawa pośmiertna to realne wsparcie w trudnym momencie. Jej wysokość zależy od długości zatrudnienia, a prawo do pieniędzy mają tylko niektórzy bliscy. Choć zasady przyznawania tego świadczenia reguluje Kodeks pracy, nie w każdym przypadku rodzina może na nie liczyć. Wszystko zależy od spełnienia określonych w przepisach warunków - warto więc wiedzieć, komu dokładnie się ono należy i kiedy pracodawca nie ma obowiązku przekazania pieniędzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Ruzik-Sierdzińska: Potrzebna jest mądra polityka imigracyjna, która uwzględnia potrzeby rynku pracy


Kiedy i komu przysługuje odprawa pośmiertna? Kodeks pracy dokładnie reguluje te kwestie
Zasady wypłaty odprawy pośmiertnej są precyzyjnie uregulowane w Kodeksie pracy. Świadczenie należy się rodzinie zmarłego, ale tylko w określonych przypadkach. Najważniejsze: śmierć pracownika musi nastąpić w trakcie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania - po jego rozwiązaniu - zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.


W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna


- głosi artykuł 93. paragraf 1. Kodeksu pracy [Zasady nabycia odprawy pośmiertnej].
Prawo do odprawy pośmiertnej w pierwszej kolejności przysługuje małżonkowi zmarłego pracownika. Świadczenie może trafić także do innych bliskich, o ile spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Dotyczy to między innymi dzieci kontynuujących naukę, wnuków wychowywanych przez zmarłego, a także rodziców, jeżeli przed śmiercią pracownika pozostawali na jego utrzymaniu.


Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika: małżonkowi; innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


- czytamy w artykule 93. paragraf 4. Kodeksu pracy [Zasady nabycia odprawy pośmiertnej].


Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny


- głosi artykuł 93. paragraf 5. Kodeksu pracy [Zasady nabycia odprawy pośmiertnej].
Jak informuje portal "Poradnik Przedsiębiorcy", odprawa pośmiertna nie wchodzi w skład masy spadkowej. Oznacza to, iż jeżeli nie ma osób uprawnionych do otrzymania świadczenia, pracodawca nie musi wypłacać pieniędzy.


Ile wynosi odprawa pośmiertna? Liczy się staż pracy
Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Przy jej obliczaniu stosuje się te same zasady, co w przypadku wyliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.


Wysokość odprawy, o której mowa w § 1, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi: jednomiesięczne wynagrodzenie, o ile pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat; trzymiesięczne wynagrodzenie, o ile pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat; sześciomiesięczne wynagrodzenie, o ile pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat


- czytamy w artykule 93. paragraf 2. - Kodeksu pracy [Zasady nabycia odprawy pośmiertnej].


Zobacz też: Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać do rodziny? Wyjaśniamy, za co ZUS zabierze ci L4
Warto zaznaczyć, iż choćby jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki, pracodawca może uniknąć wypłaty odprawy pośmiertnej. Wystarczy, iż ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie z polisy pokrywa wartość przysługującej odprawy. W przeciwnym razie firma ma obowiązek dopłacić rodzinie różnicę.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału