Mistrzynie sportu KGHM – siła kobiet wspierana przez biznes

6 godzin temu

KGHM Polska Miedź S.A. uruchomił autorski program mentorski „Mistrzynie sportu KGHM”, który wspiera młode zawodniczki w realizacji ich sportowych ambicji i życiowych pasji. To kolejny krok w działaniach firmy na rzecz równości płci i promocji kobiecego sportu.

KGHM wspiera przyszłe mistrzynie

Autorski program „Mistrzynie sportu KGHM” to inicjatywa, która łączy promocję równych szans z realnym wsparciem dla młodych utalentowanych zawodniczek. Projekt ma na celu nie tylko rozwój sportowy, ale również inspirowanie kobiet do podejmowania wyzwań i wiary we własny potencjał.

– Tworząc program Mistrzynie sportu KGHM, chcieliśmy dotrzeć do najbardziej obiecujących polskich zawodniczek i pomóc im rozwinąć ich pełny potencjał – podkreśla Anna Smycz-Michalak, Dyrektor Naczelna ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A. – Po raz pierwszy w historii KGHM tak aktywnie wspiera młode utalentowane zawodniczki w realizacji ich marzeń i życiowych pasji.

Projekt wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialności biznesu KGHM, który od lat angażuje się w działania na rzecz równości, współpracy i odpowiedzialności społecznej.

Siła, pasja, charakter

Sport kobiet w Polsce dynamicznie się rozwija, jednak zawodniczki wciąż zmagają się z barierami – mniejszym zainteresowaniem sponsorów, ograniczonym dostępem do infrastruktury czy niższymi zarobkami. Program KGHM ma za zadanie zmieniać tę rzeczywistość.

Wspieranie kobiet w sporcie to nie tylko wyrównywanie szans, ale również inwestycja w przyszłość polskiego sportu. Wystarczy wspomnieć, iż podczas ostatnich igrzysk olimpijskich aż 8 z 10 medali zdobyli właśnie kobiety.

KGHM podkreśla, iż wartości sportowe – takie jak odwaga, odpowiedzialność, zorientowanie na wynik i współdziałanie – są spójne z filozofią działania firmy. Dlatego spółka chce towarzyszyć młodym sportsmenkom w ich drodze na szczyt.

Poznaj mistrzynie sportu KGHM

W pilotażowej edycji programu bierze udział sześć wyjątkowych zawodniczek z różnych dyscyplin, które dzięki determinacji, pracy i pasji już osiągają sukcesy – i mierzą jeszcze wyżej.

MP w Parasportach Zimowych 2025

Oliwia Gołaś – paranarciarka alpejska w klasie AS3 (słabowidząca), reprezentantka klubu Start Bielsko-Biała i członkini kadry narodowej. W 2025 roku zajęła 6. miejsce w slalomie gigancie na Mistrzostwach Świata w Mariborze. Startowała w zawodach Pucharu Europy i FIS w Austrii oraz we Włoszech. Jej celem są starty na Zimowych Igrzyskach Paralimpijskich Mediolan – Cortina 2026.

Aleksandra Kościelniak – pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, reprezentująca UKS Shark Rudna. W 2024 roku zdobyła srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski na 100 m grzbietem oraz brązowy medal w sztafecie 4×50 m stylem dowolnym. Regularnie plasuje się w czołówce krajowych zawodów pływackich.

Zuzanna Maślana – kulomiotka klubu Podlasie Białystok. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata U20 (Cali 2022) i srebrna medalistka Mistrzostw Europy U20 (2023). Halowa rekordzistka Polski U20 z wynikiem 16,86 m. W 2024 roku sięgnęła po złoto w Pucharze Świata U23 w Leirii i reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy w Rzymie oraz na halowych Mistrzostwach Europy w 2025 roku.

Kornelia Olkucka – kierowczyni wyścigowa startująca w Formule 4. Karierę rozpoczęła w kartingu, jako jedna z nielicznych kobiet w Europie w kategorii DD2. Reprezentowała Polskę podczas Motorsport Games w Marsylii w 2022 roku. W 2024 zadebiutowała w F4 CEZ Championship, a w tej chwili rywalizuje w prestiżowej F4 Italian Championship. Jej celem są starty w F1 Academy i rozwój kariery w wyścigach bolidów.

Maja Pawelska – tenisistka KS Górnik Bytom, medalistka Drużynowych Mistrzostw Europy. Mistrzyni Polski w singlu w kategoriach U16 i U18, wielokrotna triumfatorka w deblu. Zajmuje pierwsze miejsce w rankingu juniorek Polskiego Związku Tenisowego. Finalistka i zwyciężczyni wielu turniejów ITF Juniors. W 2025 roku awansowała do juniorskiego turnieju wielkoszlemowego Wimbledon. Posiada pierwsze punkty w rankingu WTA.

Kaja Ziomek-Nogal – łyżwiarka szybka, reprezentantka MKS Cuprum Lubin i dwukrotna olimpijka (Pjongczang 2018, Pekin 2022). Po powrocie z urlopu macierzyńskiego triumfowała w Pucharze Świata w Pekinie na 500 m, zdobyła tytuł mistrzyni Polski w wieloboju sprinterskim i złoto w sprincie drużynowym w Tomaszowie Mazowieckim. Sezon 2025 zakończyła brązowym medalem Mistrzostw Świata.

Równość szans to wspólny cel

KGHM aktywnie działa na rzecz tworzenia środowiska wolnego od dyskryminacji – zarówno w sporcie, jak i w miejscu pracy. Spółka promuje równość płci, wspiera rozwój kobiet, umożliwiając im awans, rozwój kompetencji i realizację ambicji zawodowych.

Firma wspiera również kobiece sporty drużynowe, a jej pracownicy chętnie angażują się w projekty wolontariackie dla młodzieży oraz lokalnych społeczności. Wspólne działania na rzecz promowania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia stają się częścią większej misji – budowania silnych, świadomych i równych społeczeństw.

Źródło: KGHM

Idź do oryginalnego materiału