Uczestnicy programu Młodzi@Forum wzięli udział w VIII Europejskim Kongresie Samorządów, który odbył się w dniach 6-7 marca w Mikołajkach. Na Kongres przyjechało ponad 100 młodych osób, czyli prawie 5% wszystkich obecnych na wydarzeniu – wielu gości zwróciło uwagę na to, iż młodzi faktycznie byli widoczni w Mikołajkach.
Oprócz zapewnienia preferencyjnych warunków i organizacji spotkania integracyjnego przez Instytut Studiów Wschodnich, młodzi Polacy mogli przede wszystkim wystąpić w kilkunastu panelach i dyskusjach jako uczestnicy lub prowadzący, co pozwoliło autorytetom ze świata biznesu, polityki, nauki i NGO poznać poglądy młodego pokolenia dotyczące takich tematów, jak funkcjonowanie administracji publicznej, bezpieczeństwo, energetyka czy partycypacja wyborcza młodych ludzi. O opinię dotyczącą programu poprosiliśmy również samą młodzież.
Michalina Popko, Cześć Ciało
Przez lata swojej aktywistycznej kariery miałam okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach – od edukacyjnych, przez skierowane stricte do reprezentantów NGO, po te biznesowe. Chociaż sama miałam okazję organizować konferencje na setki, a choćby tysiące uczestników, Europejski Kongres Samorządów przerósł moje najśmielsze oczekiwania, a tego typu słowa wyjątkowo rzadko padają z moich ust.
Młodzi@Forum to zdecydowanie inicjatywa, dla której warto było przejechać prawie 160 km z mojego rodzinnego Pułtuska do Mikołajek! Szczególnie podobał mi się fakt, iż osoby uczestniczące w wydarzeniu z ramienia Młodzi@Forum nie tylko brały udział w panelach w roli słuchaczy, ale miały również okazję czynnie uczestniczyć w dyskusjach jako paneliści i panelistki czy moderatorzy i moderatorki. Zobaczenie, a przede wszystkim usłyszenie moich znajomych na scenie, kiedy to mogli wypowiedzieć się na ważne dla nich tematy, w których mają ogromną wiedzę, często dorównującą starszym uczestnikom dyskusji było niesamowitym doświadczeniem. Sama również miałam przyjemność moderować dyskusję na temat młodych w trosce o przyszłość samorządów, w trakcie której nie tylko przekazałam swój punkt widzenia, ale też usłyszałam argumenty panelistów, które zdecydowały poszerzyły mój pogląd na kwestię „zmiany warty”. Jestem niezwykle wdzięczna za możliwość udziału w Europejskim Kongresie Samorządów. o ile chcemy budować dojrzałe i świadome społeczeństwo, które będzie się realnie przyczyniać do tworzenia silnej, dobrze rozwiniętej Polski, należy robić wszystko, aby inicjatywy takie jak Młodzi@Forum mogły się dalej rozwijać i docierać do kolejnych młodych osób!
Jakub Klepek, Radicalisation Awareness Network
Uczestnictwo w VII EKS to przede wszystkim możliwość wymiany zdań z osobami z różnych krajów, środowisk politycznych, biznesu. To platforma oferująca możliwość nauki jak również dająca szansę na wypowiedzenie się na ważne tematy geopolityczne, biznesowe i kulturowe. Szeroka tematyka paneli daje możliwość zagłębienia się i poznania środowiska od środka. Obecność osób należących do różnych grup politycznych sprzyja rozwojowi ciekawych dyskusji podczas paneli. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z panelistami z różnych państw, można nawiązać przyszłościowe znajomości biznesowe. Są również panele dyskusyjne, a publiczność ma możliwość zadawania pytań i spotkania się z prelegentami bezpośrednio po wydarzeniu. Jest to idealne miejsce zarówno dla ekspertów jak i osób, które aspirują do tego by zacząć swoją karierę w polityce.
Igor Adamowicz, Zjednoczenie
Szósty i siódmy marca tego roku to były dwa szczególne dni dla wszystkich młodego i ambitnego człowieka, czyli uczestnika Młodzi@Forum. To już kolejny raz, kiedy miałem przyjemność brać udział w Europejskim Kongresie Samorządów, a tegoroczna VIII edycja kongresu oprócz corocznej szansy, jaką daje politykom (zarówno samorządowcom jak i posłom z całego spektrum politycznego), przedstawicielom mediów i biznesu na wspólną integrację i rozwój, wydawała się być jeszcze bardziej otwarta na włączanie do tego świata młodych ludzi i pozwalanie im na zdobycie niezbędnego doświadczenia. Organizatorzy, doskonale zdają sobie sprawę, iż doświadczenie praktyczne, jest źródłem największego wzrostu kompetencji, dlatego właśnie zadbali o mnie i innych młodych ludzi. Jednym z najcenniejszych zasobów jaki mamy są otaczający nas ludzie, a możliwość ich poznawania zapewnia zdecydowanie Europejski Kongres Samorządów. W tym roku na spotkaniu integracyjnym Młodzi@Forum pojawiło się ponad 100 osób. Ze względu na ogromną różnorodność, mogłem poznać 100 różnych pomysłów na życie, rozwój Polski i jej samorządów. Z kilkoma z nich podzieliłem wspólną wizję i powstają już między nami plany realizacji przyszłych projektów. To właśnie poznawanie “like-minded people” tworzy siłę tego wydarzenia i daje motywację do dalszego działania.