Moda na start-up. Jak sztuczna inteligencja może wspomóc recykling odzieży?

fashionbiznes.pl 1 rok temu

H&M Foundation co roku organizuje plebiscyt Global Change Award. Zwyciężcy różnych kategorii – w tym dotyczących alternatywnych materiałów i ekologicznych sposobów produkcji – pod patronatem kontynuują działalność na rzecz zrównoważonego środowiska. W tegorocznej edycji jednym ze start-upów wyróżnionych przez H&M jest Refiberd. Ma on wspomóc sortowanie tkanin do recyklingu.

Wiele marek modowych wykorzystuje tkaniny z drugiego obiegu, jednak nie wiemy wiele na temat sposobu ich klasyfikacji i sortowania – technologii, które pomagają odzyskiwać materiały pozostało za mało.

Spójrzmy na podstawowe dane. Co sekundę wyrzucana jest jedna ciężarówka ubrań. Z kolei coroczna wartość modowych odpadów to aż 186 miliardów funtów. Większość z nich, bo 80%, jest składowana lub spalana i nie trafia do recyklingu. Obecnie powtórnie używany jest tylko 1% materiałów z całego świata. Z tego względu inicjatywy takie jak Refiberd są niezwykle potrzebne – bez nich recykling i tworzenie cyrkularnej branży modowej jest niemożliwe.

Historia Refiberd

Refiberd to firma prowadzona przez trzy kobiety. Jeszcze w czasie pandemii założyły ją Sarika Bajaj, textile resercher, Tushita Gupta, naukowczyni oraz Ida Wang, inżynierka. Ekspertki zauważyły brak odpowiedniej technologii, która mogłaby zapewnić markom wydajną technikę recyklingowania materiału.

Opierając się na naszych dogłębnych badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji i inżynierii tekstylnej, wierzymy w moc technologii, która w 100% może odblokować gospodarkę o obiegu zamkniętym

— czytamy na stronie Refiberd.

W moc technologii uwierzyło również grono inwestorów – prócz H&M Foundation, Refiberd wspiera m.in. Fashion For Good, Google for Startups, Schmidt Family Fundation i Better Ventures.

Technologia inteligentnego sortowania odpadów do recyklingu

Największy problem, który blokuje recyklingowanie ubrań to brak narzędzi, które w dokładny i szybki sposób sprawdzałyby ich skład. Zespół Refiberd stworzył patent, który może pomóc przekierować aż 70% odpadów do recyklerów. Do tego celu wykorzystuje sztuczną inteligencję i system hiperspektralny.

Na początku sztuczna inteligencja wspomaga szybkie sortowanie ubrań według kolorów. Następnie kamera umieszczona nad taśmą z odpadami tekstylnymi rejestruje obraz i, podłączona do komputera, w ciągu milisekundy wykrywa rodzaj włókien w odpadach tekstylnych. Dzięki temu inteligentne sortowanie jest w stanie oddzielić ubrania nadające się do recyklingu (bez domieszek poliestru czy nylonu przekraczających 2% tkaniny). Wykrycie następuje dzięki systemie hiperspektralnym, który klasyfikuje materiał na podstawie jego reakcji ze światłem – w zależności od składu, tekstylia odbijają światło inaczej. Poniżej przedstawiamy schemat, którym posługuje się inicjatywa Refiberd:

Źródło: Refiberd

Po dokładnym zdiagnozowaniu materiału, maszyny Refibered tną tkaniny na strzępki, oczyszczają je z zanieszczeń i przetwarzają na nici. Na ten moment Refiberd pozostało w fazie rozwoju i zatrudnia jedynie 4 pracowników. Dofinansowanie ze strony H&M Foundation przyczyniło się do rozszerzenia zasięgu wielu ekologicznych inicjatyw, dlatego mamy nadzieje, iż tym razem nie będzie inaczej.

Zdjęcie główne: Unsplash

Idź do oryginalnego materiału