O zamknięciu firmy Farum poinformował biznes.wprost.pl. Fabryki Aparatury Rentgenowskiej i Urządzeń Medycznych istniała od 1819 roku. Przedsiębiorstwo przetrwało zaborców, I wojnę światową i okupację podczas II wojny światowej. Zajmowało się produkcją i dostarczaniem specjalistycznego sprzętu medycznego - m.in. RTG, EKG, aparatury do anestezjologii, butli tlenowych oraz mebli medycznych.
Reklama
Farum w stanie likwidacji. Właściciele nie mieli już sił
Pod koniec maja 2023 roku Farum przekazało na swojej stronie, iż na walnym zgromadzeniu wspólników podjęto decyzję dotyczącą likwidacji firmy. Od tego czasu trwała wyprzedaż sprzętu. w tej chwili do dyspozycji klientów pozostaje jedynie serwis.
Czytaj również: Od pandemii zmagają się z problemami, teraz zamykają placówki. "Lata walki o rentowność"
Jak dowiedział się biznes.wprost.pl, firmę zamknięto z powodu braku spadkobierców, chętnych do jej prowadzenia oraz wysokich kosztów. "Właściciele przeszli na emeryturę. Nie mieli już siły prowadzić firmy. Mieli dzieci, ale one nie były zainteresowane prowadzeniem biznesu" - powiedział dawny pracownik przedsiębiorstwa.
Najstarsze firmy w Warszawie
Farum znalazło się na pierwszym miejscu rankingu "Długowieczne firmy Warszawy" autorstwa wykładowców Akademii Leona Koźmińskiego. Jak podano w raporcie z 2021 roku - powstała w wyniku połączenia kilku przedsiębiorstw, a jej podwaliny stanowiły firmy "Alfons Mann i Syn", "Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka", "Centralne Warsztaty Napraw i Konserwacji Sprzętu Medycznego" i "FAREL". Drugie miejsce na liście zajęła Pracownia Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy, która istnieje od 1862 roku, a trzecie istniejący od 1864 roku zakład Cieszkowski. Pracownia Kapeluszy i Czapek.