Podróżowanie niesie ze sobą wiele korzyści, ale zwykle nie jest to tanie hobby. Koszty te mogą być szczególnie dużym obciążeniem dla seniorów. Wprawdzie po odejściu z pracy mają oni więcej czasu w realizację pasji, ale ich dochody się zmniejszają. Na szczęście przysługują im różne formy wsparcia finansowego, przy czym duży nacisk jest tu kładziony na zdrowie.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak skutecznie aktywizować seniorów?
Komu przysługuje dofinansowanie do wypoczynku? PFRON finansuje turnusy rehabilitacyjne
Pierwszą opcją zaoszczędzenia na wyjeździe związanym z poprawą zdrowia jest dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla seniorów. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oferuje takie wsparcie osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Jak wyjaśnia organizacja na swojej oficjalnej stronie, oprócz tego nie można przekroczyć progu dochodowego, który jest równy 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego lub 65. proc. tej kwoty, jeżeli o środki stara się osoba samotna. Wysokość dofinansowania zależy od naszego stopnia niepełnosprawności, a sama kwota także od przeciętnego wynagrodzenia (w pierwszym kwartale 2025 roku było to 8962,28 zł). Wynosi ono:
30 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 2688 zł) dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
27 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 2419 zł) dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
25 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 2240 zł) dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności,
20 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1792 zł) dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
W szczególnie trudnej sytuacji życiowej wnioskodawcy wysokość dofinansowania może być zwiększona do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, co w tej chwili daje 3584 zł. Co ważne, PFRON nie przyzna kwoty wyższej niż faktyczne koszty turnusu. To jednak nie koniec opcji dla seniorów.
Czy emeryt może dostać dofinansowanie do wczasów? Wczasy pod gruszą to opcja nie tylko dla pracowników
Druga opcja daje nam znacznie większą swobodę, jeżeli chodzi o wybór formy wypoczynku. Chodzi tu bowiem o tzw. wczasy pod gruszą, czyli świadczenie urlopowe wypłacane w ramach zakładowego fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Wbrew pozorom korzystać z niego mogą nie tylko obecni pracownicy danego zakładu pracy. Regulaminy ZFŚS często uwzględniają również byłych pracowników będących już na emeryturze lub rencie, a choćby ich rodziny. Portal Infor zauważa jednak, iż nie zawsze będzie to możliwe. Wynika to z faktu, iż regulaminy się różnią. Czasami pracodawcy uzależniają świadczenie urlopowe od wykorzystania 14 dni urlopu wypoczynkowego, co automatycznie wyklucza emerytów. Oprócz tego przyznawanie środków z ZFŚS zależy od kryterium socjalnego. W rezultacie wysokość wsparcia obejmuje duży przedział, ale zwykle jest to od kilkuset do tysiąca złotych. Więcej na temat wczasów pod gruszą i samego ZFŚS pisaliśmy w poprzednim artykule.
Zobacz też: Druga emerytura w każdym miesiącu. Dodatek do emerytury poszedł w górę
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.