Firma Graal powstała w 1997 roku z inicjatywy Bogusława Kowalskiego, byłego ślusarza z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych Instal. Mężczyzna prowadził własny sklep rybny w Wejherowie, co zainspirowało go do rozpoczęcia produkcji. Z czasem zaczął nabywać kolejne firmy, aż w końcu jego przedsiębiorstwo stało się jednym z najlepszych na polskim rynku przetwórstwa rybnego. Od 2017 roku większościowym udziałowcem firmy był fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners. Choć Graal stale się rozwijał i osiągał dobre wyniki sprzedażowe, w zeszłym roku pojawiły się informacje, iż chce go przejąć Lisner.
REKLAMA
Zobacz wideo Przełomowa wiadomość w sprawie wakacji od ZUS. "Mikroprzedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki ZUS"
Czy Lisner kupił Graala? O tej transakcji mówiło się od dawna
Pierwsze pogłoski o tym, iż Lisner chce kupić Graala pojawiły się w lutym 2023 roku. Kilka tygodni później do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zgodę na transakcję. 29 listopada 2024 roku UOKiK wydał pozytywną decyzję. W ten sposób Lisner Holding Sp. z o.o przejął spółkę Graal S.A. za pośrednictwem Greenwich Investments, nabywając 100 procent akcji. Jak podaje portal money.pl, firma z Wejherowa pozbywa się segmentu działalności obejmującej produkcję i sprzedaż ryb w puszkach, dań gotowych oraz marynat.
Połączenie doświadczenia i osiągnięć Lisnera oraz Graala pozwoli nam wzmocnić pozycję na rynku i poszerzyć ofertę, jeszcze skuteczniej dostosowując ją do wymagań klientów. Jednocześnie ta transakcja symbolicznie zamyka istotny i długi etap w historii obu firm, otwierając nowy rozdział - wspólnego rozwoju
- powiedział Michał Mildner, CEO i członek zarządu Lisnera, cytowany w oficjalnym komunikacie przedsiębiorstwa.
Skąd pochodzi Lisner? Firma jest dumą Poznania
Lisner został założony w 1991 roku w Wolsztynie, a trzy lata później przeniesiono go do Poznania. Aktualnie należy do niemieckiego koncernu UTM, czyli Unternehmensgruppe Theo Müller, znanego głównie z wyrobów mlecznych. Wielkopolska firma jest jedyną w całej grupie, która zajmuje się przetwórstwem ryb. Produkuje nie tylko konserwy, ale też różne pasty kanapkowe i sałatki. Jej główna siedziba oraz zakład produkcyjny znajdują się w Poznaniu, a druga fabryka działa w miejscowości Charzyno niedaleko Kołobrzegu. Przed przejęciem Graala Lisner zatrudniał w Polsce około 1,5 tysiąca pracowników.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.