Niemieckie firmy chcą się przenosić. Jednym z głównych kierunków jest Polska

7 godzin temu
Coraz więcej niemieckich firm rozważa przeniesienie się do państw Europy Środkowej i Wschodniej – podaje Deutsche Welle. Jak czytamy, głównymi krajami docelowymi są Polska i Rumunia.


Kraje Europy Środkowej i Wschodniej stają się coraz ważniejszymi miejscami produkcji dla niemieckich firm. To wynik ankiety przeprowadzonej przez firmę audytorską KPMG i Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki. Więcej niż jedna na pięć ankietowanych firm (22 proc.) planuje przeniesienie produkcji do tego regionu.

W ankiecie uczestniczyły 133 firmy prowadzące działalność gospodarczą w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Ponad połowa ankietowanych firm (55 proc.) spodziewa się, iż region ten do 2030 roku zyska na znaczeniu gospodarczym.

Polska – głównym krajem docelowym


– Dobrze znane słabości lokalizacyjne Niemiec skłaniają firmy do przenoszenia produkcji za granicę – wyjaśnia Andreas Glunz z KPMG. Europa Środkowa i Wschodnia jest preferowaną lokalizacją. – Tam niemiecka gospodarka już bardzo dużo zainwestowała, jest obeznana, a jednocześnie blisko swojej ojczyzny – dodaje.

Według ankiety 42 proc. firm zamierza zainwestować w Europie Środkowej i Wschodniej już w ciągu najbliższego roku, a 56 proc. planuje to zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat.

Polska – jako największa gospodarka w regionie – pozostaje preferowanym przez firmy z Niemiec miejscem inwestycji (51 proc.). Kolejne miejsca zajmują: Rumunia (43 proc.) i broniąca się przed rosyjską agresją Ukraina (41 proc.).

Nie tylko zalety


Jak wynika z ankiety, najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzje inwestycyjne jest popyt w danym kraju (40 proc.), dostępność wykwalifikowanej siły roboczej (37 proc.) i stosunkowo niskie koszty pracy (33 proc.).

Oprócz korzystnych czynników lokalizacyjnych ankietowane firmy dostrzegają również zagrożenia przez ryzyko polityczne i brak bezpieczeństwa (67 proc.), korupcję (38 proc.) i przeszkody biurokratyczne (31 proc.).

Ogólnie jednak ankietowane firmy oceniają swoją obecną sytuację biznesową w regionie Europy Środkowej i Wschodniej pozytywnie: 45 proc. uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą. Cztery na pięć firm spodziewa się jeszcze lepszej sytuacji biznesowej za pięć lat.

Opracowanie: Katarzyna Domagała-Pereira


Idź do oryginalnego materiału