Nowe propozycje deregulacji to m.in. wliczanie w koszty działalności badawczo-rozwojowej

6 dni temu

Warszawa, 26.03.2025 (ISBnews) – Szósta tura pomysłów propozycji regulacyjnych opublikowana na stronach www.sprawdzamy.com obejmuje m.in.: kolejny pakiet ułatwiający dostęp do funduszy unijnych, możliwość wliczania w koszty działalności badawczo-rozwojowej i zrównanie profilu zaufanego, mobilnego podpisu osobistego i kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podała SprawdzaMy – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski.

“SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała szóstą turę pomysłów została już opublikowane na stronach www.sprawdzamy.com. Obejmuje ona 39 propozycji, z których najważniejsze to:

  • Skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów – dzięki centralnemu Pakietowi Kolejkowemu. […]
  • Kolejny pakiet ułatwiający dostęp do funduszy unijnych – uproszczenia w aplikowaniu i zawieraniu umów po wygranym konkursie.[…]
  • Przyspieszenie postępowań administracyjnych dzięki jednoinstancyjności – dla spraw, w których sąd w pełni podzielił kwestie wnioskowane przez obywatela. […]
  • Wprowadzenie postępowań odwoławczych online przed KIO – w tej chwili postępowania te są długie i uciążliwe, nie przystaje do nowoczesnych warunków – co blokuje inwestycje.
  • Możliwość wliczania w koszty działalności badawczo-rozwojowej […].
  • Odciążenie małych firm w zakresie dokumentacji dotyczącej cen transferowych – w tej chwili to dodatkowe koszty i ogromne nakłady pracy, zwłaszcza dla małych firm.
  • Możliwość rozłożenia opłat sądowych na raty – opłata sądowa to często największa blokada dla małych firm w dochodzeniu swoich roszczeń.
  • Cyfryzacja w komunikacji między pracodawcą a pracownikami – w celu uproszczenia i ulepszenia obiegu dokumentacji oraz ograniczenia wydruków papierowych, z pełnym poszanowaniem kwestii wykluczenia cyfrowego.
  • Zrównanie profilu zaufanego, mobilnego podpisu osobistego i kwalifikowanego podpisu elektronicznego – co pozwoli obywatelom i przedsiębiorcom na korzystanie z bezpiecznego narzędzia do podpisywania dokumentów i umów bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na płatne rozwiązania komercyjne […].
  • Kolejny pakiet rozwiązań poprawiających płynność małych firm – notarialne nakazy zapłaty, które pozwolą na szybsze odzyskiwanie należności, zmniejszenie obciążenia sądów, zmniejszenie kosztów postępowań.
  • Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dla lekarzy orzeczników w ZUS […].
  • Pełna cyfryzacja dokumentów w aplikacji mObywatel do unijnych standardów eIDAS 2.0, uproszczenie zasad korzystania dla młodzieży oraz pełne wdrożenie mLegitymacji dla studentów i doktorantów – m.in. umożliwi podróżowanie z aplikacją i bez materialnych dokumentów […]” – czytamy w komunikacie.

Zespoły pracujące w ramach Inicjatywy SprawdzaMY przygotowały i opublikowały dotychczas 172 rozwiązań deregulacyjnych z różnych obszarów – można je przeanalizować, a także oddać głos na dowolną liczbę inicjatyw. Inicjatywa SprawdzaMY planuje przygotowanie około 300 propozycji w ciągu 100 dni i ma nadzieję na wdrożenie około 30% z nich.

SprawdzaMy – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski to oddolna akcja, która działa w celu przygotowania i zaproponowania politykom pakietu rozwiązań w zakresie deregulacji, uproszczeń i ułatwień obrotu gospodarczego.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału