15 lipca 2024 wydana została nowa wersja flagowego produktu Mikroniki SYNDIS.
Wydarzenie to jest o tyle ważne, iż podsumowuje ponad 3-letni okres prac programistycznych nad tym produktem.
Główny celem tej wersji było uruchomienie systemu SCADA ADMS w projekcie Energa SCADA Centralna (tzw. Big Energa), która ma obsługiwać 8 oddziałowych dyspozycji (RDM) oraz dyspozycję CDM-ową. To było duże wyzwanie i mnóstwo pracy. Żaden wcześniejszy SYNDIS (chociażby aktualna wersja produkcyjna 269) nie poradziłaby sobie z takim obszarem, a co za tym idzie z taką ilością danych: zmiennych obsługiwanych przez system (pomiary, stany, sygnalizacje) oraz danymi opisującymi system energetyczny (w standardzie CIM).
Dlatego też duży nacisk położyliśmy na wymagania niefunkcjonalne, które z punktu widzenia dyspozytora nie są widoczne. Musieliśmy wykonać wiele optymalizacji, zmian w architekturze systemu, na przykład, aby spełnić wymóg działania SYNDIS w konfiguracji klastra o wysokiej dostępności (HA) w trybie Hot Standby, musieliśmy zaimplementować taką “małą” zmianę jaką jest praca z relacyjną bazą danych PostgreSQL, nauczyć się korzystać z tej bazy danych (i nie zepsuć wsparcia dla bazy danych Oracle). Ponadto wprowadzić zmiany związane z bezpieczeństwem (szyfrowanie usług z X.509, uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), jednokierunkowe nawiązywanie połączeń) czy wymóg architektury trójwarstwowej dla aplikacji, w której tylko usługi pracujące na serwerze mają dostęp do bazy danych.
Przebudowaliśmy wiele istniejących komponentów systemu, powstały też nowe. Powstał po zebraniu doświadczeń ze starego, nowy wydajny panel dziennika elektronicznego (MOP). Powstało zadaniowe rozproszone środowisko edycyjne (ZSE) czy narzędzia do wspomagania prac edycyjnych – generacji schematów jednokreskowych (algorytmy do ortogonalizacji sieci oraz język skryptowy do generacji wnętrz stacji). przez cały czas mocno rozwijamy cienkiego klienta SYNDIS dostępnego z przeglądarki internetowej, czyli SYNDIS LITE.
“Przy okazji” zaktualizowaliśmy stos technologiczny SYNDISa. Co jest również niewidoczne dla użytkownika, ale co powoduje, iż oprogramowanie, które dostarcza MIKRONIKA jest cały czas nowoczesne i nadąża za postępującymi zmianami.
Natomiast, co jest widoczne, to dokonaliśmy gruntownego przeprojektowania interfejsu użytkownika, tak aby uspójnić wygląd oraz przygotować do pracy na monitorach wysokiej rozdzielczości 4K. I w końcu mamy skalowany górny pasek narzędziowy (toolbar) oraz oddokokowywane okna w panelu dyspozytorskim, o które domagali się klienci.
Nowy SYNDIS to także usprawnienie modułów analityczno-obliczeniowych takich jak VVC czy ograniczenia generacji OZE, a także implementacja nowych narzędzi jak na przykład plan ograniczeń awaryjnych, zautomatyzowanie edycji CIM, analiza sekwencji łączeniowych, czy też prognoza generacji przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego (lasy losowe).
Podsumowując, implementacja nowego SYNDIS była dużym wyzwaniem, w którego realizację zaangażowanych było mnóstwo osób z działu IT. Jesteśmy przekonani iż naniesione zmiany i udogodnienia zostaną pozytywnie odebrane przez użytkowników.