3 października odbyło się w Warszawie Seminarium na temat Rokowań Zbiorowych.
Temat spotkania wynikał z dyrektywy Unii Europejskiej poświęconej wprowadzeniu płacy minimalnej na terenie całej Unii i związanymi z tym rokowaniami zbiorowymi z pracodawcami. W Polsce sprawa jest tym bardziej istotna, iż dotychczas pracodawcy unikali, jak tylko mogli porozumień zbiorowych dotyczących warunków pracy i płacy. Stąd też powołują się specyfikę poszczególnych branż starając się zróżnicować stawki, co z kolei stanowi wyzwanie dla wszystkich ruchów związkowych, by zapisy takich porozumień były jak najbardziej korzystne dla pracowników bez względu na specyfikę branż.
Oczywiście w seminarium i toczącej się dyskusji, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Małopolski. Uczestniczyli w nim Daniel Pokuta – przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”, reprezentując Sekretariat Służb Publicznych. Drugą osobą zabierającą głos w dyskusji i zwracającą uwagę na szczególny charakter pracy, była Magdalena Sokołowska, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w krakowskim MPO i MPGO.
Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, iż istotnym elementem w przyszłych negocjacjach z pracodawcami będzie dla związkowców wsparcie EPSU, mającego pełne rozeznanie przebiegu rokowań we wszystkich krajach i używanych w negocjacjach argumentów.