Otwarcie wystawy „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”

solidarnosc.krakow.pl 1 tydzień temu

Szanowni Państwo,

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”, która odbędzie się w dolnej Bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 14 czerwca 2024 r. o godz. 17.30.

W wydarzeniu weźmie udział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz ks. dr. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Wystawa „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu” powstała z okazji zaplanowanej na 15 czerwca 2024 r. beatyfikacji ks. Michała Rapacza.

Ekspozycja, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, składa się z 12 plansz, które przedstawiają życiorys ks. Rapacza – od dzieciństwa, poprzez posługę kapłańską, aż do męczeńskiej śmierci z rąk komunistycznej bojówki. Składające się na ekspozycję plansze przestawiają kolejno: dzieciństwo, okres studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, działalność patriotyczną, kulturalną i oświatową ks. Michała Rapacza prowadzoną w parafii w Rajczy oraz w Płokach. Patriotyzm i odwaga wyróżniały go w czasie okupacji niemieckiej oraz po nadejściu komunizmu.

Wystawa obrazuje męczeńską śmierć ks. Rapacza oraz pozorowane śledztwo prowadzone przez UB, którego prawdziwym celem było zapewnienie bezkarności sprawcom mordu na kapłanie.

Ostatnie dwie plansze poświęcono procesowi beatyfikacyjnemu oraz pamięci o ks. Rapaczu wśród mieszkańców Rajczy i rodzinnej gminy Lubień. Dopełnieniem ekspozycji jest gablota zawierająca relikwie i pamiątki po ks. Rapaczu, m.in. krzyżyk, medaliki, pieczęcie lakowe.

Tekst wystawy opracował dr Grzegorz Łeszczyński (Biuro Edukacji Narodowej IPN), zaś projekt graficzny i skład przygotował Łukasz M. Pogoda (Biuro Edukacji Narodowej IPN). Recenzentem wystawy jest dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.

Wystawa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach będzie prezentowana do końca wakacji 2024 r.

Ks. Michał Rapacz

Ksiądz Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i w Rajczy. W roku 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła. Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane, a następnie złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz kościoła parafialnego w Płokach. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło ponowną ekshumację szczątków kapłana, które 19 kwietnia 2024 r. zostały złożone w sarkofagu umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu Błogosławionego.

Info: Dział Prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

Idź do oryginalnego materiału