PKP Cargo: Zawarte listy intencyjne pomogą znaleźć pracę 2 tys. odchodzących ze spółki

1 tydzień temu

Warszawa, 10.09.2024 (ISBnews) – W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji podpisał 13 listów intencyjnych, które pomogą znaleźć nową pracę osobom odchodzącym ze spółki. Zarząd przygotował w ten sposób ponad 2000 miejsc pracy, podało PKP Cargo. Spółka podkreśliła, iż zawarte porozumienia są pierwszą tego typu inicjatywą na taką skalę w Polsce.

“Sytuacja w spółce jest niestety bardzo ciężka i wymaga od nas podejmowania odważnych, ale trudnych decyzji. Poprzednie zarządy swoim złym zarządzaniem doprowadziły do drastycznego spadku udziału PKP Cargo w rynku, a to powoduje, iż nie ma wystarczającej ilości pracy dla wszystkich w tej chwili zatrudnionych. Zastaliśmy firmę w takim stanie finansowym, iż niestety nie mamy innego wyjścia niż jej głęboka restrukturyzacja i przeprowadzenie zwolnień grupowych. Przez ostatnie tygodnie robiliśmy wszystko, żeby udzielić odpowiedniego wsparcia pracownikom rozstającym się z firmą. Wypracowaliśmy także rozwiązanie w postaci ‘listów intencyjnych’, które po raz pierwszy na naszym rynku pracy zastosowano w takiej skali. Nasze aktywne starania pozwoliły przygotować ponad 2000 miejsc pracy dla naszych pracowników w innych firmach z szeroko rozumianej branży transportowej w całej Polsce” – powiedział p.o. prezesa Marcin Wojewódka, cytowany w komunikacie.

W ciągu ostatnich tygodni PKP Cargo podpisało listy intencyjne z Polregio na zatrudnienie do 300 osób, z PKP Intercity na zatrudnienie do 400 osób, z PKP Intercity Remtrak na zatrudnienie do 300 osób oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe na zatrudnienie do 250 osób i WARS na zatrudnienie do 100 osób. Ponadto porozumienia zawarto także z Pesa Bydgoszcz i Pesa Mińsk Mazowiecki, PGE Energetyka Kolejowa (do 100 osób) oraz z MZA, Kolejami Wielkopolskimi i Kolejami Mazowieckimi (do 80 osób). Spoza branży transportowej listy intencyjne podpisano ze spółkami Budimex (100 osób) oraz Stadler (50 osób), wymieniono w materiale.

“Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach, do końca 2024 roku. Łącznie to ponad 2 000 miejsc pracy. Zarząd PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji prowadzi dalsze rozmowy tak z kolejnymi przewoźnikami, firmami z branży kolejowej, jak też innymi podmiotami, aby ułatwić znalezienie pracy jak największej liczbie pracowników spółki” – czytamy dalej.

Pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli skorzystać także z pomocy szkoleniowej i doradczej. Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą min. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office. PKP Cargo realizować będzie, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, działania typu outplacement wspierające zmianę zawodową, zakończono w informacji.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału