Po tych studiach kasa płynie szerokim strumieniem. choćby 22 tys. zł brutto miesięcznie

1 dzień temu
Mówi się, iż papier pracy nie daje, ale najnowsze dane temu przeczą. Niektóre magisterskie kierunki studiów otwierają drogę do finansowego eldorado i pensji sięgających choćby 22 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Gdzie dziś zarobisz najwięcej i które ścieżki kształcenia gwarantują świetny start w zawodowe życie?
Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA) to ogólnopolski system, który co roku sprawdza, jak radzą sobie na rynku pracy osoby kończące studia. Najnowszy raport, obejmujący absolwentów z 2023 roku, jasno pokazuje, iż dyplom wciąż może być przepustką do solidnych zarobków. Najlepiej wypadają menedżerowie, informatycy, a także specjaliści od geologii czy pielęgniarstwa. A spośród wszystkich kierunków zdecydowanie wyróżnia się jeden, za pomocą którego można zarabiać choćby 22 tysiące złotych brutto miesięcznie.


REKLAMA


Zobacz wideo Mentzen wyjaśnia słowa o płatnych studiach. Oberwało się dziennikarzom i politykom!


Executive MBA co to? Studia magisterskie skierowane przede wszystkim do menedżerów
Executive MBA na Uniwersytecie Wrocławskim to kierunek studiów II stopnia, po którym absolwenci mogą pochwalić się najwyższą medianą zarobków w pierwszym roku po dyplomie. Program realizowany jest w trybie niestacjonarnym i skierowany przede wszystkim do doświadczonych menedżerów, którzy chcą awansować w korporacyjnej hierarchii albo otworzyć własny biznes. Średnio ich zarobki sięgają aż 22 tysiące złotych brutto miesięcznie, co stawia ten kierunek daleko przed innymi pod względem opłacalności. Mimo iż ukończyło go jedynie 36 osób, wyraźnie widać, jak bardzo rynek ceni kompetencje zarządcze wspierane praktyką zawodową i szerokimi kontaktami. To wyraźny sygnał, iż studia menedżerskie pozostają żyłą złota – przynajmniej dla tych, którzy mają już doświadczenie i chcą wejść na jeszcze wyższy szczebel kariery.


Najlepsze kierunki studiów: informatyka i geologia w czołówce. A pielęgniarstwo?
Na brak pracy i pieniędzy nie narzekają absolwenci informatyki. Choć branża IT przeżywa lekkie spowolnienie, a firmy coraz częściej rozważają ograniczenie zatrudnienia w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, kierunek ten wciąż dominuje w zestawieniach ELA jako jeden z najbardziej opłacalnych. Szczególnie dobrze radzą sobie osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską. gwałtownie znajdują pracę w dużych spółkach technologicznych lub zakładają własne start-up’y.
Zobacz też: Płacą im ponad 6 tysięcy złotych. Urzędnicy zorganizowali praktyki dla studentów
Na wysokie zarobki – sięgające ponad 14 tysięcy złotych brutto miesięcznie – mogą też liczyć młodzi specjaliści z górnictwa, geologii czy pielęgniarstwa. W ich przypadku atrakcyjne płace wynikają nie tylko z deficytu kadrowego, ale także z ryzyka i niełatwych warunków pracy. Pracodawcy chętnie inwestują w osoby z unikalnymi kwalifikacjami, zwłaszcza w tak wymagających branżach jak inżynieria geologiczna, poszukiwanie złóż czy praca w trudnym terenie. To dowód, iż dyplom wciąż może być przepustką do lepszego życia – pod warunkiem iż wybierzemy adekwatny kierunek.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału