Polki boją się o wysokość swoich emerytur. Wskazują dwie ważne kwestie

1 dzień temu
Zdjęcie: Bricolage / Shutterstock


Jak wynika z badania SW Research na zlecenie XT "Oszczędności emerytalne Polaków - praktyki i przekonania", aż 91 proc. Polek martwi się tym, iż krótszy okres pracy i przerwy macierzyńskie mogą negatywnie wpłynąć na wysokość ich przyszłych świadczeń emerytalnych.
W badaniu "Oszczędności emerytalne Polaków - praktyki i przekonania" wzięło udział 1064 osób. Przeprowadzono je metodą ankiety internetowej (CAWI), a uczestnikami były osoby aktywne zawodowo w wieku od 24 lat do 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Okazało się, iż aż 91 proc. Polek obawia się o to, jak będzie wyglądała ich przyszłość na emeryturze. Jak wskazują autorzy, kobiety bardziej niż mężczyźni są świadome ryzyka niskiej emerytury z powodu krótszego okresu pracy i przerw macierzyńskich.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Tomasz Włosok wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem, czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


"Kobiety stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami"
Magdalena Sołtysiak, finansistka, mentorka finansowa i prowadząca edukacyjny profil na Instagramie @stabilnafinansowo zauważyła, iż "kobiety stają przed wyjątkowymi wyzwaniami w kontekście swojej przyszłości finansowej". - Niższe wynagrodzenia, przerwy w pracy zawodowej związane z macierzyństwem lub opieką nad rodziną, a także dłuższa oczekiwana długość życia sprawiają, iż ich sytuacja emerytalna wymaga szczególnej uwagi - mówiła.


Pomimo tego mężczyźni lepiej radzą sobie w gromadzeniu oszczędności na emeryturę. Aż kobiet (37 proc.) przeznacza na emeryturę mniej niż 5 proc. swoich dochodów. W przypadku mężczyzn to od 5 do 10 proc. wynagrodzenia.
Zobacz także: Polują na kobiety po 40. i starsze, po przejściach. A one wpadają w sidła miłości i dzieje się tragedia
"Wskazuje to na konieczność zwiększenia świadomości finansowej oraz zachęcania do równomiernego planowania emerytalnego wśród obu płci. W kontekście wyobrażeń o przyszłej emeryturze kobiety częściej zakładają, iż będą kontynuować pracę zawodową" - czytamy.


Kobiety rzadziej inwestują
Ponadto mężczyźni częściej pomnażają swoje oszczędności poprzez inwestycje. Kobiety z kolei skutecznie zarządzają budżetami i planują swoje wydatki, ale nad budowaniem niezależności finansowej muszą jeszcze popracować. - Moim zdaniem kluczem jest edukacja: prosty, zrozumiały język, który pozwoli kobietom poczuć się pewnie w świecie finansów - podkreślała Sołtysiak.
Idź do oryginalnego materiału