Polska turystyka medyczna istotnym ogniwem biznesu

homeandmarket.eu 3 dni temu

Polska turystyka medyczna powoli wraca do poziomu sprzed pandemii, kiedy to rocznie nasz kraj odwiedzało 320-325 tys. pacjentów poszukujących usług medycznych. Jednak sytuacja na rynku uległa zmianie, głównie za sprawą rosnącej konkurencji ze strony takich państw jak Turcja czy Indie.

Turystyka medyczna polega na podróżowaniu w celu skorzystania z usług medycznych, które mogą być niedostępne, drogie lub trudne do zorganizowania w kraju pochodzenia pacjenta. Może obejmować zarówno proste zabiegi, jak i skomplikowane procedury medyczne, takie jak operacje chirurgiczne, leczenie stomatologiczne, czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Niewątpliwym atutem Polski jest wysoka jakość usług medycznych przy wciąż konkurencyjnych cenach w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Nasza oferta poszerzyła się o poważniejsze zabiegi, w tym kardiologiczne i ortopedyczne. Głównymi grupami pacjentów są Polacy mieszkający za granicą oraz obywatele państw zachodnich, w tym Stanów Zjednoczonych.

Sytuacja geopolityczna odbiła się na branży

Ostatnie wydarzenia geopolityczne, wojna w Ukrainie oraz pandemia, wpłynęły na sytuację polskiej turystyki medycznej. Zauważalna jest zmiana struktury pacjentów oraz znaczne zmniejszenie popytu ze strony mieszkańców państw arabskich. Polska jednak przez cały czas jest popularnym miejscem dla turystów medycznych, zwłaszcza z państw Europy Wschodniej.

Jesteśmy atrakcyjną destynacją dla pacjentów głównie z powodu szerokiej oferty usług medycznych, które obejmują m.in. ginekologię, ortopedię, stomatologię, medycynę estetyczną oraz zaawansowane zabiegi chirurgiczne. Turyści medyczni z zagranicy cenią nas za specjalistyczne operacje, takie jak wszczepienie implantów ślimakowych poprawiających słuch. Pacjenci z państw takich jak Białoruś, Ukraina czy Kazachstan, często wybierają Polskę z powodu ograniczonego dostępu do zaawansowanych technologii medycznych w swoich krajach.

Wyzwania i perspektywy rozwoju turystyki medycznej w Polsce

Uważam, iż jako kraj jesteśmy w stanie jeszcze wiele zaoferować turystom medycznym (np. z wielu państw afrykańskich czy Ameryki Południowej), jednak nie uda się tego dokonać bez wsparcia rządu. w tej chwili stoimy przed wieloma wyzwaniami związanymi z tym obszarem usług medycznych. najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej polityki wizowej dla pacjentów z niektórych państw oraz kompleksowej oferty łączącej leczenie z turystyką. W tym ostatnim przypadku, niezbędny jest rozwój współpracy międzynarodowej.

Polska już od lat, boryka się z niedoborem kadry medycznej. Musimy skupić się na usprawnieniu procesu nostryfikacji dyplomów lekarzy zza wschodniej granicy oraz zwiększeniu efektywności pracy poprzez lepszą organizację i jeszcze szersze wykorzystanie nowych technologii. Polska powinna również zintensyfikować działania promujące swoje usługi medyczne za granicą, zwłaszcza w krajach o dużym potencjale rynkowym, takich jak państwa afrykańskie i azjatyckie oraz dostosować ofertę pod kątem językowym.

Oczywiście, wyzwania stoją nie tylko przed państwem, ale także całą branżą medyczną. Powinna ona aktywnie uczestniczyć w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski jako kraju oferującego wysokiej jakości usługi medyczne. Widzę tutaj ogromne pole do współpracy pomiędzy administracją państwową a lekarzami i placówkami medycznymi, która jeżeli będzie odbywać się sprawnie i w pełnym zrozumieniu własnych potrzeb i interesów, może przyczynić się do zwiększenia liczby pacjentów zagranicznych oraz wzmocnienia pozycji Polski na rynku turystyki medycznej.

Idź do oryginalnego materiału