W środę 23 kwietnia br., odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. Przedsiębiorczości toczyła się intensywna dyskusja nt. funkcjonowania systemu tzw. Białych Certyfikatów — kluczowego mechanizmu wspierania efektywności energetycznej.
Choć założenia systemu Białych Certyfikatów są dobrze oceniane przez przedsiębiorców, napotyka on na poważne bariery: długi czas oczekiwania na decyzje, brak przejrzystości oraz brak dostosowania do realiów MŚP. Przedsiębiorcy zmagają się z nadmierną biurokracją, złożonymi procedurami i niejasnymi wymaganiami, które skutecznie zniechęcają do inwestycji w efektywność energetyczną.
Ważnym problemem wydają się być krytyczne niedobory kadrowe, przez które Urząd Regulacji Energetyki nie jest w stanie wydawać świadectw ee w wymaganym ustawowo terminie 45 dni. Średni okres rozpatrywania wniosków przez Urząd (tj. czas, jaki mija od wpływu do URE wniosku do wydania świadectwa ee) wyniósł 240 dni i był ponad pięć razy dłuższy niż termin 45-dniowy przewidziany w przepisach art. 22 ust. 1 ustawy o ee z 2016 r. Problemy te zostały zidentyfikowane już w 2019 roku przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wskazała na niewystarczające tempo poprawy efektywności energetycznej w Polsce. Niestety, mimo upływu lat sytuacja wciąż pozostaje bez istotnych zmian.
Analityczka ds. regulacyjnych ZPP, Emilia Szczukowska, wskazała podczas posiedzenia na konieczność pilnych zmian legislacyjnych. Nasze postulaty obejmują m.in.:
- utworzenie publicznego rejestru wniosków o świadectwa,
- uproszczenie i ujednolicenie metod obliczania oszczędności,
- określenie jasnych zasad pomiarów zużycia energii „przed” i „po” inwestycji,
- umożliwienie korekty danych we wnioskach,
- weryfikację metod już na etapie wniosku, a nie dopiero po inwestycji,
- wsparcie dodatkowego zatrudnienia w dziale Departament Efektywności Energetycznej I Kogeneracji URE, które mogłoby wspomóc Departament w realizacji procesu wydawania świadectw w określonym ustawowo terminie.
Uważamy, iż tylko uproszczenie procedur i poprawa transparentności sprawią, iż Białe Certyfikaty staną się realnym wsparciem – zarówno dla firm z sektora MŚP, jak i dużych graczy rynkowych. Dziękujemy Przewodniczącej Podkomisji Izabeli Bodnar za podjęcie tego ważnego tematu i wsparcie głosu przedsiębiorców.