Pracodawca zwróci ci za rachunki, ale pod jednym warunkiem. Kto dostanie bonus do wypłaty?

15 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Home office upowszechniło się w dobie pandemii i dziś, choć niektórzy pracodawcy wciąż starają się przywrócić pracowników do biur, to już standard w wielu firmach. Ci, którzy korzystają z wygody pracy w domu, mogą liczyć na nieco wyższe pensje. Ile wynosi dodatek do pracy zdalnej? Jak go otrzymać?
Praca zdalna od czasów pandemii cieszy się sporą popularnością i choć część pracodawców nalega już na powroty do biura, wciąż w wielu firmach pracownicy zadania mogą wykonywać w domu, czasem częściowo w modelu hybrydowym. W kwietniu 2023 roku w życie weszły nowe przepisy regulujące zasady home office'u, w tym wprowadzające ekwiwalent za energię elektryczną. Ile wynosi dodatek do pracy zdalnej i kto może go dostać?

REKLAMA







Zobacz wideo Jak Luna reaguje na komentarze, iż rodzice kupili jej karierę? "Moja rodzina nie zna nikogo w branży" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Kiedy pracownik może pracować zdalnie? Uważaj. Pracodawca może się nie zgodzić
Przepisy Kodeksu pracy po nowelizacji określają, iż praca zdalna może być wykonywana w miejscu określonym i wskazanym przez pracownika, np. w domu, po wcześniejszym uzgodnieniu tego z pracodawcą. Szef nie musi wyrazić zgody na home office, np. ze względu na organizację pracy albo jej specyfikę, choć musi uwzględnić wniosek złożony przez kobiety w ciąży, rodziców dzieci do 4. roku życia i osoby sprawujące opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Pracownik może jednak skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej po złożeniu wniosku i zaakceptowaniu go przez pracodawcę, ale nie częściej niż 24 dni w roku kalendarzowym. Co ważne, musi poświadczyć, iż dysponuje odpowiednimi warunkami lokalowymi i technicznymi, dzięki którym będzie wykonywał pracę zgodnie z zasadami BHP.





Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Andrew Neel / Unsplash.com


Ile wynosi dodatek do pracy zdalnej? Ekwiwalent za pracę zdalną 2024 nie dla wszystkich
Przepisy wymagają od pracodawców wypłacania ekwiwalentu za ponoszone przez pracowników zdalnych kosztów i pokrycia tych związanych z zakupem i dostarczeniem sprzętu. To m.in.:

zakup i konserwacja narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy (np. komputer),
koszty instalacji i serwisu urządzeń technicznych,
koszty usług telekomunikacyjnych (np. internet, telefon),
koszty energii elektrycznej wykorzystywanej do pracy.

Sprawdź też: Listonosz przekazał jej emeryturę sąsiadce. Jak to możliwe? ZUS zachęca seniorów do zmiany wypłaty



By pracownik mógł liczyć na ekwiwalent pieniężny za koszty energii elektrycznej albo internet, musi wykonywać pracę zdalnie poza siedzibą firmy. W niektórych przypadkach pracodawcy wypłacają ekwiwalent również wtedy, gdy praca jest wykonywana hybrydowo, tj. gdy w ustalone dni pracownik zjawia się w siedzibie firmy. Każdy pracodawca ustala ekwiwalent indywidualnie, na podstawie realnych kosztów zużycia energii i usług telekomunikacyjnych, a także norm zużycia energii przez wykorzystywane w pracy urządzenia. Nie ma ustalonej kwoty minimalnej ani maksymalnej, wysokość zwrotu w pełni zależy więc od pracodawcy. Może się też zmienić w trakcie zatrudnienia.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału