Pracodawcy płacą nieco więcej ale trudniej o pracę

1 miesiąc temu

Wskaźnik Dobrobytu w listopadzie 2024 nie zmienił swej wartości i pozostał na poziomie października br.
Nastąpiło to po sześciu miesiącach konsekwentnych spadków wywołanych przyspieszonym wzrostem cen CPI, redukcją zatrudnienia i wzrostem wynagrodzeń poniżej wskaźnika inflacji. Obecne wyhamowanie tendencji spadkowych nastąpiło w efekcie ponownego przyspieszenia po stronie wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. W ostatnim miesiącu płace realnie wzrosły o blisko 5,7% w sakli roku wobec 5% inflacji. Prawdopodobne jest, iż cześć tego wzrostu wynikała z wcześniejszych niż zwykle okołoświątecznych wypłat oraz tzw. trzynastek i nagród.

W przeciwnym kierunku działają w tej chwili dane na temat wielkości zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W ostatnich miesiącach systematycznie zmniejszało się ono, co dało ubytek ponad 57 tys. pełnych etatów w stosunku do początku roku, a tylko w październiku br. wielkość zatrudnienia zmniejszyła się o 4 tysiące etatów.

Tak więc, cześć firm podnosi wynagrodzenia, ale jednocześnie coraz trudniej zmienić pracę czy, w przypadku młodych ludzi, wejść na rynek pracy. Ponadto rosnąca inflacja drenuje portfele Polaków, zwłaszcza tych, którzy nie otrzymali podwyżek wynagrodzenia.

Idź do oryginalnego materiału