Prezydent podpisał budżet 2025, skierował część przepisów do TK w trybie kontroli następ.

7 godzin temu

Warszawa, 17.01.2025 (ISBnews) – Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2025 rok i przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Wątpliwości wzbudzały zapisy dotyczące zmian w budżetach Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa, dodała.

“Pan prezydent zdecydował o podpisaniu budżetu na rok 2025 i jednocześnie o skierowaniu części przepisów, ale już w trybie kontroli następczej po podpisaniu, do Trybunału Konstytucyjnego. Jakie były główne motywy, dlaczego pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy? Jak wiadomo, ustawa budżetowa przede wszystkim reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami i przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli. Mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej, nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy, również waloryzację rent i emerytur w tym roku” – powiedziała Paprocka podczas briefingu.

Minister zwróciła uwagę, iż w toku prac nad ustawą budżetową zostały wprowadzone “poważne poprawki” w części dotyczącej przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

“Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, iż z ustawy budżetowej nie wynika i nie może wynikać – zgodnie z prawem – jakiekolwiek zablokowanie wypłat wynagrodzeń sędziom Trybunału Konstytucyjnego – powołanym legalnie, co nie budzi żadnych wątpliwości” – wskazała Paprocka.

Dodała, iż analogiczna sytuacja dotyczy również członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ustawie założono, iż w roku 2025 tempo wzrostu PKB wzrośnie do 3,9%. W ramach pozostałych założeń makroekonomicznych przyjęto, iż w 2025 roku: (1) realny wzrost konsumpcji prywatnej wyniesie 4,3%; (2) realne tempo wzrostu spożycia ogółem wyniesie 3,8%; (3) tempo wzrostu inwestycji ogółem ukształtuje się na poziomie 6,4%; (4) bilans płatniczy ulegnie zmniejszeniu do 0,5% PKB; (5) stopa bezrobocia na koniec 2025 r. wyniesie 4,9%; (6) średnioroczny wzrost cen towarów i usług ukształtuje się na poziomie 5%, wskazała Kancelaria w informacji.

“W budżecie państwa limit wydatków ustalono na kwotę 921 618 215 tys. zł, zaś wysokość dochodów prognozowana jest na 632 848 215 tys. zł. Deficyt budżetu państwa na dzień 31 grudnia 2025 r. ustalono na kwotę nie większą niż 288 770 000 tys. zł” – czytamy dalej.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału