Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego 2025

2 tygodni temu

Prognoza krajowa na rok 2025 wymienia 35 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozuje się szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.

Do zawodów tych zaliczono: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

ilustracja z raportu dotyczącego „Prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy”

W porównaniu do danych z zeszłego roku, w wykazie nie ma zawodu technika programisty. Uwzględnione zostały natomiast zawody opiekuna osoby starszej i opiekuna w domu pomocy społecznej – są to zawody z poziomu szkoły policealnej. Wcześniej na liście krajowej nie występowały zawody z tego poziomu.

„Po raz pierwszy w historii Prognozy na liście krajowej pojawiły się zawody ze szkolnictwa policealnego. Są to opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej. Obecna sytuacja społeczno-demograficzna Polski, a przede wszystkim proces starzenia się ludności wymaga od państwa podjęcia działań, które między innymi obejmą zwiększenie liczby wykwalifikowanych pracowników w branży pomocy społecznej. Stąd decyzja o włączeniu tych zawodów na listę krajową o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu na pracowników.”

— dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, główny ekspert ds. badań i analiz ilościowych i jakościowych, ZSK6 / IBE PIB

W części wojewódzkiej po raz pierwszy pojawiły się wykazy zawodów szkolnictwa branżowego, które mają być specjalizacją regionalną w danym województwie.

ilustracja z raportu dotyczącego „Prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy”

“Nowością w najnowszej edycji Prognozy są także specjalizacje regionalne. Specjalizacja regionalna to jeden zawód ze szkolnictwa branżowego, który jest przypisany do konkretnego województwa ze względu na jego szczególne znaczenie w tym województwie. Powstały one w celu odzwierciedlenia specyfiki i potrzeb lokalnego rynku pracy. Co istotne, specjalizacje regionalne są również objęte zwiększoną kwotą potrzeb oświatowych.”

— dr Leszek Dąbrowski, główny analityk ds. badań i analiz ilościowych, ZSK6 / IBE PIB

Prognoza jest ważnym wsparciem dla szkół. Dzięki opublikowanym w niej informacjom szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować kształcenie w zawodach, których nauka będzie uruchamiana w nowym roku szkolnym (2025/2026). Samorządy otrzymają na 2026 r. zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2025. Odnosi się to do zawodów wskazanych w bieżącej prognozie. Zwiększone finansowanie dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia w danym zawodzie.

W prognozie uwzględniono dane Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego opracowane na podstawie badań własnych oraz analiz wielu istniejących danych, włączając dane Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej. W badaniach własnych zasięgnięto opinii rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji oraz ministrów adekwatnych oraz ekspertów regionalnych. Dzięki gromadzeniu danych z Internetu i rejestrów administracyjnych i rozwijaniu metodologii ich badań, możliwe jest spojrzenie na sytuację w poszczególnych zawodach. Procedury przetwarzania danych opracowane przez IBE PIB umożliwiają kompleksowe wykorzystanie ogółu czynników wpływających na kształtowanie się podaży i popytu na pracę w perspektywie długofalowej. Celem było stworzenie prognozy zapotrzebowania na zawody na 3-5 lat.

Pełny wykaz prognozowanego zapotrzebowania na zawody w 2025 r. jest dostępny w „Monitorze Polskim”: https://monitorpolski.gov.pl/MP/2025/106

#FunduszeUE

Idź do oryginalnego materiału