Prywatny wyjazd do pracy w Niemczech – czy warto?

1 tydzień temu

Pracę opiekunki seniora w Niemczech można zdobyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest samodzielne znalezienie pracodawcy i wyjazd za zachodnią granicę na własną rękę. Zastanawiasz się nad taką opcją? Zobacz, czy prywatny wyjazd do Niemiec jest tym opłacalnym i czy warto się na niego zdecydować.

Praca opiekunki w Niemczech prywatnie, czy to praca na czarno?

Prywatny wyjazd do pracy do Niemiec wielu osobom kojarzy się z zatrudnieniem na czarno. Nie ma co ukrywać, iż wielu opiekunkom taka właśnie forma pracy proponowana jest przez niemieckie rodziny. Oznacza ona dla nich bowiem brak konieczności opłacania podatków i składek. Dla opiekunki praca na czarno, czyli nielegalna nie jest jednak dobrym wyborem. Wiąże się bowiem z brakiem ubezpieczenia, opłacenia składek na przyszłą emeryturę, brakiem podstawowych praw pracowniczych.

Warto jednak pamiętać, iż nie każdy prywatny wyjazd oznacza pracę na czarno. Na forach, grupach na FB i portalach ogłoszeniowych można odnaleźć i uczciwych pracodawców. przez cały czas jednak zorganizowanie samodzielnego wyjazdu nie jest łatwe, dlatego pomoc agencji pośrednictwa Felizajob – opieka Niemcy jest atrakcyjną możliwością dla wielu osób.

Na co uważać wyjeżdżając prywatnie na sztele?

Legalność zatrudnienia w opiece w Niemczech nie oznacza jeszcze, iż praca będzie tą wymarzoną. Przed podpisaniem umowy z prywatną rodziną, warto dokładnie sprawdzić, chociażby warunki zwrotu środków na dojazd. Dobrze, kiedy one są wypłacane od razu, a nie dopiero po zakończeniu pracy.

Równie istotne są warunki mieszkaniowe – zakwaterowanie w Niemczech w większości przypadków zapewnia opiekunce pracodawca. Warto więc upewnić się, czy przeznaczony dla opiekunki pokój jest w dobrym stanie, zawiera podstawowe wyposażenie, jest ogrzewany, a także opiekunka będzie mogła bez problemu korzystać z części wspólnych takich jak kuchnia, łazienka, salon, ogród.

Weryfikacji wymaga też stan zdrowia podopiecznego. Wiele opiekunek wyjeżdzających na prywatne sztele zgłaszają, iż zdarzało się, iż odbiegał on od tego deklarowanego przez rodzinę. Dla opiekunki oznacza to większą ilość pracy, a także konieczność wykonywania bardziej skomplikowanych procedur medycznych. Zdarza się też, iż w domu mocno schorowanego seniora nie ma odpowiedniego sprzętu, ani też udogodnień np. dla wózka inwalidzkiego. W skrajnych przypadkach opiekunka może spotkać się z tym, iż pod jej opiekę trafi osoba starsza, która wymaga specjalistycznej, a nie tej domowej opieki.

W przypadku wyjazdu do pracy do Niemiec za pośrednictwem agencji takie sytuacje się nie zdarzają. Profesjonalne firmy dokładnie bowiem weryfikują warunki mieszkaniowe, stan zdrowia seniora, jego potrzeby oraz oczekiwania rodziny i na tej podstawie dokonują wyceny zlecenia, a także decydują czy w ogóle podjąć współprace.

Idź do oryginalnego materiału