Rewolucja w składkach zdrowotnych. W 2025 roku przedsiębiorcy zapłacą mniej, ale nie wszyscy

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. istock/simpson33


Przedsiębiorcy o najniższych dochodach mogą odetchnąć z ulgą - od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe zasady naliczania składki zdrowotnej. Zmiany wprowadza uchwalona 6 grudnia 2024 roku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie wszyscy jednak skorzystają na tych przepisach. Kto na nich zyska? Wyjaśniamy.
Składka zdrowotna ulegnie kilku ważnym zmianom, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - uchwalona przez Sejm na początku grudnia - wprowadza między innymi nowe zasady dotyczące minimalnej podstawy wymiaru składki opłacanej przez przedsiębiorców. Jak podaje portal Infor.pl podczas głosowania, które odbyło się 17 listopada, projekt poparło 248 posłów, 6 było przeciw. 171 wstrzymało się od głosu.


REKLAMA


Zobacz wideo Petru chce obniżki składki zdrowotnej. Projekt może kosztować budżet choćby 60 miliardów


Co ze składką zdrowotną w 2025? Nowe zasady naliczania przyniosą oszczędności małym firmom
Od nowego roku składka zdrowotna w wysokości 9 procent nie będzie już liczona od płacy minimalnej, ale od 75 procent jej wartości. Dla najmniej zarabiających przedsiębiorców oznacza to realne oszczędności. Dodatkowo, od stycznia 2025 dochody uzyskane ze sprzedaży środków trwałych nie będą oskładkowane, co także wpłynie korzystnie na sytuację finansową części firm. Zmiana będzie szczególnie odczuwalna dla biznesmenów rozliczających się ryczałtowo dzięki karty podatkowej. Dotyczy ona tylko tych, którzy zarabiają nie więcej, niż wynosi płaca minimalna (4666 złotych w 2025 roku). Zapłacą oni miesięcznie 314,98 złotych. Oznacza to oszczędność na poziomie 104,98 złotych w porównaniu z obecnymi zasadami. Rocznie daje to 1259,76 złotych mniej. Jednak ci, którzy korzystają z ryczałtu ewidencjonowanego, nie skorzystają na obniżce. Dla nich składka przez cały czas będzie liczona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału roku poprzedzającego.


[…] obniżona zostaje minimalna podstawa składki zdrowotnej dla osób, które rozliczają się dzięki skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej


[…] na zmianie skorzysta ok. 934 tys. przedsiębiorców: osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie; koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie ok. 945 mln zł: w budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej


- możemy przeczytać na stronie rządowej gov.pl.


Co dalej ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? Kolejne zmiany na horyzoncie w roku 2026
Choć 2025 przynosi istotne zmiany, rząd zapowiada kolejne reformy od 2026 roku. Tym razem obniżka składki zdrowotnej obejmie średnich przedsiębiorców, dla których ma ona spaść z 9 procent do 4,9 procent od dochodu. Ulga ta będzie dotyczyć tylko tych firm, których zysk nie przekracza 1,5-krotności przeciętnego rocznego wynagrodzenia (około 140 tysiące złotych). Prace nad zmianami zostały opóźnione, z powodu konieczności dokładnego przeanalizowania i sprawdzenia wszystkich aspektów prawnych. Rząd już teraz ujawnia jednak planowane limity, by przedsiębiorstwa mogły przygotować się do nowych zasad.


Na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców


- poinformował rząd.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału